Polacy lokują oszczędności w nieruchomościach

0 5

Mieszkania sprzedają się niczym świeże bułeczki, dlatego ceny coraz bardziej idą w góry. Duże zainteresowanie wynika z potrzebny inwestowanie wolnych środków finansowych, a nieruchomości stale przynoszą realne zyski – zarówno z wynajmu, jak i ze sprzedaży. Ostatni raport Expandera i Rentier.io wykazał, że aż w 11 miastach polskich miastach pojawiły się rekordowo wysokie stawki za mieszkania z rynku wtórnego. Deweloperzy również windują stawki i można się spodziewać, że to nie koniec podwyżek.

Skok cenowy widoczny jest m.in. w Krakowie, gdzie obecnie za metr kwartowy płaci się już 10 000 zł. O kilka procent więcej płaci się obecnie także w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie oraz we Wrocławiu. Tylko w Gdańsk zanotowano 1-procentowy spadek, gdzie obecnie za metr płaci się 9,9 tys. zł. Natomiast w Gdyni ceny mieszkań poszyły w górę aż o 17,5 proc. w porównaniu z 2020 rokiem i obecnie kosztują niemal 9000 zł za mkw. Bardzo szybkie tempo podwyżek w sektorze wynika oczywiście z pandemii koronawirusa, która mocno wpłynęła na całą branżę, która teraz zaczyna się odradzać po lockdownach.

 Pojawia się pytanie – jak długo stawki będą rosły? Dla analityków to kompletnie nowa sytuacja, ale zdaje się, że rynek powoli się stabilizuje, co przełoży się również na stabilizację warunków cenowych. Chodzi o raty kredytowe, które w czasie pandemii były niższe, ale obecnie wracają do normy sprzed marca 2020 roku. Przykładem jest Sosnowiec, gdzie obecnie za ratę kredytu hipotecznego płaci się o 10 proc. więcej niż w lutym 2020 r. Spodziewać się także można podwyżki stóp procentowych, a to oznacza kolejne wzrosty stawek za kredyt. Niemniej eksperci zwracają jeszcze uwagę na stale rosnące ceny za materiały budowlane, a one bezpośrednie przekładają się na ceny nowo wybudowanych mieszkań. Coraz więcej trzeba płacić za stal, drewno, płyty OSB oraz izolacje termiczne, które są podstawą budowy. Deweloperzy na pewno wyższe koszty przeniosą na stawki za lokale mieszkalne z rynku pierwotnego.    

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *