Fiskus kontroluje najem sezonowy

0 229

Każdego roku podczas sezonu letniego dużą popularnością wśród urlopowiczów cieszy się najem prywatnych kwater. W tym roku wynajmem mieszkań, letniskowych domków, apartamentów, a także przyczep kempingowych zainteresował również fiskusa, który sprawdzi, czy od przychodów uzyskanych w ten sposób odprowadzony jest podatek dochodowy.

Prywatny najem na celowniku fiskusa

Do sezonowego wynajmu kwater nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej. Mimo to nie może zapomnieć o odprowadzeniu podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym roku wzmożonych kontroli mogą spodziewać się właściciele prywatnych mieszkań, kwater, domków oraz przyczep kempingowych. W skrócie miejsc, które turyści chętnie wybierają na miejsce pobytu podczas letniego wypoczynku.

fizkes/bigstockphoto.com

Jaka forma opodatkowania dotyczy protegowanego najmu sezonowego?

Forma opodatkowania wybierana jest podczas pierwszego odprowadzenie podatku dochodowego i nie jest konieczne zgłaszanie tego urzędowi skarbowego wcześniej. Zgodnie z ustawą właściciele mieszkań mają do wyboru dwie formy opodatkowania – ryczałt oraz skalę podatkową.

W przypadku ryczałtu wysokość podatku wynosi 8,5, oraz 12,5 procent. Pierwsza stawka dotyczy przychodów wynoszących 100000 zł, natomiast w przypadku uzyskania wyższych przychodów stawka wzrasta do 12.5 procent. W przypadku ryczałtu nie jest możliwe odliczenie kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku opodatkowania w skali podatkowej wysokość podatku wynosi 17 i 32 procent. W tym przypadków od przychodu można odliczyć koszty jego uzyskania, a stawkę ustala się na bazie dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym.

W przypadku opodatkowania w skali podatkowej od przychodu odliczyć można np. wyposażenie mieszkania – meble ogrodowe, akcesoria plażowe, sprzęt RTV i AGD, sprzętu rekreacyjne. Inne koszty, o które pomniejszyć można przychód, to wydatki związane z utrzymaniem wynajmowanej kwatery – czynsz, opłaty za media, internet, wywóz śmieci, a także ubezpieczenie. Oprócz tego odliczyć można także koszty związane ze zdobywaniem klientów, czy np. opłaty za promocje na portalach ogłoszeniowych, czy reklamę.

W przypadku remontu kwatery zwrot uzyskać można poprzez odpisy amortyzacyjne.

Kiedy powstają przychodu z najmu sezonowego?

Moment uzyskania przychodów różni się od terminu, który dotyczy pozarolnicze działalności gospodarcze. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych w sezonowym najmie prywatnym moment uzyskania przychodów to nie powstanie należności, ale otrzymanie je na konto lub w gotówce. W efekcie termin zapłaty podatku liczony jest dopiero po rzeczywistym otrzymaniu pieniędzy.

Warto pamiętać, że w skład przychodu nie wlicza się opłat eksploatacyjnych mieszkania, jeżeli, zgodnie z umową, ich regulowanie należy do obowiązków najemców.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *