Aktualna opłacalność najmu

0 37

Wiele osób zastanawia się, jaki wpływ ma pandemia koronawirusa na rynek nieruchomości. Czy teraz bardziej opłaca się kupić czy jednak wynajmować mieszkanie? Dużo zależy od powierzchni lokalu – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez firmy Expander i Rentier.io.

Jak donoszą autorzy raportu o cenach nieruchomości, spadki cen najmu, które miały miejsce w ostatnich kilku miesiącach, zrekompensowały właściwie całkowicie wzrosty, które mogliśmy zanotować przez cały 2019 rok i początek 2020 roku.

Zyski z nieruchomości

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Nieruchomości wciąż jedną z najlepszych inwestycji, o ile znajdziemy najemcę

Rynek najmu wciąż ma się dobrze i dla małych lokali (do 35 m kw) rentowność inwestycji wynosi 7,1% brutto, dla średnich (35 – 60 m kw) 6,3%, a dla dużych (powyżej 60 m kw) 5,6%. Widać, że najbardziej opłaca się wynająć komuś małe mieszkanie i wtedy stopa zwrotu będzie najwyższa.

Jednak jest jeszcze jedna przeszkoda. Ze względu na zmianę preferencji mieszkaniowych Polaków, którą wywołała pandemia, trudno jest teraz znaleźć najemców kawalerek, szczególnie w centrach dużych miast. Wiele osób ze względu na możliwość pracy albo studiów zdalnych zdecydowała się wrócić do rodzinnych mniejszych miejscowości albo zamienić małe mieszkanie w centrum na większe na obrzeżach za ten sam czynsz.

Jeżeli więc znajdziemy lokatorów na okrągły rok, to możemy liczyć na zyski 5-7% w skali roku, w zależności oczywiście od powierzchni mieszkania oraz miasta.

Małe mieszkanie opłaca się mieć na własność

Raport firm Expander i Rentier.io pokazuje jeszcze jedną, ciekawą zależność. W przypadku mniejszych metraży dużo bardziej opłaca się wziąć kredyt na mieszkanie i mieć je na własność niż wciąż wynajmować. Przy założeniu 10% wkładu własnego miesięczna rata kredytu, wziętego na 35-metrowy lokal będzie średnio o 34% niższa niż miesięczny czynsz.

Oczywiście konkretna dysproporcja zależy od miasta. Najwięcej na zamianie kosztów najmu małego mieszkania na ratę kredytu zaoszczędzimy:

  • w Sosnowcu – 62%
  • w Częstochowie – 62%,
  • w Szczecinie – 46%,
  • w Lublinie – 45% ,
  • w Łodzi – 39%.

Jeśli jednak wciąż chcemy wynajmować lokum, to opłaca się to przy większych metrażach. Dla 70-metrowego mieszkania miesięczny czynsz będzie niższy niż rata kredytu:

  • w Toruniu – o 7%,
  • w Gdańsku – o 5%,
  • w Krakowie – o 5%.

Warto jednak na bieżąco śledzić rynek najmu, bo sytuacja zmienia się dynamicznie. Jest ona głównie uzależniona od reakcji stron popytowej i podażowej na to, co dzieje się w kraju w kontekście epidemii.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *