Domki letniskowe na wynajem – czy to się opłaca?

1 2346

Wakacje już dobiegają końca, ale po oblężeniu polskiego morza, gór czy jezior można sądzić, że był to jeden z lepszych sezonów polskiej turystyki, choć jeszcze kilka miesięcy temu nic tego nie zapowiadało. Turyści zamiast zatłoczonych hoteli w minionych tygodniach wybierali odrębne domki na uboczu. Czy w obecnej sytuacji domek letniskowy to dobra inwestycja?

Patrząc historycznie, nieruchomości to jedna z lepszych inwestycji w czasie kryzysu. Oprocentowanie lokat i obligacji spada, sytuacja na giełdzie jest niepewna, więc wielu inwestorów wybiera właśnie nieruchomości, aby ulokować swój kapitał.

tanialerro/bigstockphoto.com

Jednak na skutek pandemii preferencje mieszkaniowe Polaków bardzo się zmieniły. Teraz szukamy mieszkania o minimalnej powierzchni 60 metrów kw., a przed pandemią było to średnio 40 metrów kw.

Z kolei analiza przeprowadzona przez HRE Investment dowodzi, że dużo chętniej szukamy teraz mieszkań z balkonem, tarasem lub ogródkiem, a boom przeżywają działki rekreacyjne, które w ostatnim czasie w ogóle nie były popularne.

Czy warto mieć domek letniskowy na wynajem?

Nowe trendy na rynku mieszkaniowym przekładają się również na turystykę. Ze względu na niepewną sytuację związaną z przekraczaniem granic wielu Polaków zamiast standardowych wakacji all-inclusive w tureckim czy greckim kurorcie, wybrało krajowy wypoczynek.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że należy unikać dużych skupisk ludzi, dużo bezpieczniej jest wybrać domek zamiast hotelu, bo właśnie w takim obiekcie w Rewalu doszło do zakażenia koronawirusem, a wczasowicze musieli poddać się kwarantannie.

Duże ryzyko zakażenia powstaje podczas korzystania z tak zwanych części wspólnych. Szczególnie gdy posiłki są wydawane w formie bufetu szwedzkiego, a jedzenie nakładają sobie sami goście.  Nie we wszystkich obiektach bowiem są przestrzegane wytyczne dotyczące reżimu sanitarnego. Ryzykowne jest także ćwiczenie na hotelowej siłowni, bo takie obiekty trudno się wietrzy, zazwyczaj włączana jest klimatyzacja, a na maszynach pozostają płyny ustrojowe ćwiczących.

We własnym domku letniskowym jest o wiele bezpieczniej. Sami gotujemy, nie korzystamy ze wspólnych naczyń, a jemy tylko w towarzystwie osób, z którymi przyjechaliśmy. W razie potrzeby możemy także odpoczywać na własnym tarasie, a nie w skupisku ludzi, np. przy hotelowym basenie.

Właśnie te argumenty przemawiają za tym, że inwestorzy powinni wykorzystać czas pandemii i zaproponować turystom to, czego teraz oczekują – spokój i odosobnienie. Obecny sezon i ogromne zainteresowanie takimi miejscami noclegowymi pokazują, że naprawdę opłaca się teraz wynajmować domek letniskowy.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Domki letniskowe 27 maja 2021 o 15:49

    Też myślę, że o wiele lepiej jest mieć taki domek letniskowy na wyłączność, bo można decydować o wszystkim i o nim nie pytać, tak jak w przypadku wynajmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *