Zarządzanie najmem

0 268

Najem mieszkania to coraz popularniejszy sposób na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Nic więc dziwnego, że pojawiają się profesje, które skupione są na tej branży. Kompleksowe zarządzanie mieszkaniami na wynajem to nowe, ale dobrze rokujące usługi, które są cenione szczególnie w dużych miastach. Zarządca zajmuje się całą procedurą najmu oraz obsługą potencjalnych klientów.

Przygotowanie nieruchomości pod wynajem wymaga wielu czynności – zadbania o prezentację, sprawdzenia wszystkich instalacji oraz wyszukania lokatorów. Po znalezieniu klientów niezbędne jest skompletowanie dokumentów i podpisanie właściwiej umowy. To jednak nie koniec – nieruchomość zarządzana jest przez cały okres trwania umowy i w razie awarii czy zmian to zarządca reaguje na potrzeby najemcy.

PRImageFactory/bigstockphoto.com

Co ciekawe, zarządzanie nieruchomościami na wynajem zaczyna się już na etapie budowy. Wielu inwestorów szuka nowych nieruchomości, w których chce ulokować wolne środki i zarabiać na wynajmie. Zarządca podpowiada, który budynek będzie bardziej opłacalny i atrakcyjniejszy dla wynajmujących. Zarządzenie nieruchomościami wiąże się ze znajomością branży, danego rynku najmu i doświadczeniem, dzięki czemu można zoptymalizować wszystkie etapy i ustalić najgodniejszą cenę za czynsz. Niekiedy do zwiększania atrakcyjności lokalu mieszkalnego niezbędne jest odświeżenie ścian, doposażenie oraz dokładne posprzątanie wszystkich pokoi. Gotowe mieszkania można promować za pośrednictwem portali internetowych z ogłoszeniami wynajmu. Reklama wspomagana jest również działaniami na portalach społecznościowych. To najszybsza droga do znalezienia klienta.

Wynajęcie zarządcy do mieszkania na wynajem często jest jedynym rozwiązaniem dla osób na stałe mieszkającym za granicą.  Kontaktowanie się z lokatorami, dostawcami mediów czy spółdzielniami często bywa niemożliwe, dlatego mając osoby na miejscu, która dba o wszystkie aspekty, zapewnia właścicielowi pełen spokój. Koszt usługi zarządzania nieruchomością na wynajem kształtuje się na poziomie kilkaset złotych miesięcznie. Do wyboru są dwie opcje płatnicze – stała opłata oraz opłata procentowa, zazwyczaj 10 proc. wartości czynszu. Natomiast samodzielna opieką nad nieruchomością tylko pozornie odbywa się bezkosztowo, gdyż wszystkie dojazdy do mieszkania oraz załatwianie formalności czy problemy z odzyskaniem należności kosztują sporo nerwów i wolnego czasu.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *