Zarządzanie najmem na odległość

0 35

Kiedy mamy nieruchomość w innym mieście lub kraju, naprawdę uciążliwe jest najpierw szukanie najemców, później dopinanie formalności, a na koniec organizowanie napraw usterek, które zgłoszą nam lokatorzy. Czy można zarządzać najmem na odległość? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Przede wszystkim zupełnie nie opłaca się sprzedawać danego mieszkania i kupować nowego tylko dlatego, że nie mamy jak zarządzać najmem. W związku z tym trzeba by było ponieść szereg kosztów transakcyjnych, które mogą przeważyć o opłacalności całej inwestycji. Warto więc poznać sposoby na to, jak zarządzać najmem na odległość.

Agencja nieruchomości

Najprostszym sposobem, aby zarządzać swoją wynajmowaną nieruchomością bez przyjeżdżania na miejsce jest oddanie jej w ręce agencji nieruchomości. Jest to oczywiście płatne. Agencja pobiera prowizję od miesięcznego czynszu od lokatora. W rezultacie więc dostajemy mniej niż gdybyśmy zarządzali najmem sami. Jest jednak wiele plusów korzystania z jej usług. Agencja sama zajmuje się poszukiwaniem lokatorów i profesjonalnie załatwia wszystkie formalności. Dzięki wiedzy pracowników agencji łatwo przygotować korzystną umowę. Dzięki swojemu doświadczeniu specjaliści także mogą z większym prawdopodobieństwem wybrać rzetelnego najemcę, który nie będzie sprawiał właścicielowi problemów. Jeśli więc mieszkamy daleko albo po prostu nie mamy czasu, aby zajmować się kwestią najmu, warto powierzyć to profesjonalistom.

Zdalny casting na lokatorów

Jeżeli jednak chcemy sami zajmować się wynajęciem swojego mieszkania, to casting dla potencjalnych lokatorów możemy zorganizować zdalnie. Wystarczy wystawić ogłoszenie na jednym z internetowych portali nieruchomości i poczekać na odzew. Z najbardziej rokującymi osobami można umówić się na spotkanie np. na Skype i omówić nurtujące obie strony kwestie. Jeśli już wyłonimy kilka osób, to można umówić się z nimi w ciągu jednego dnia, aby pokazać mieszkanie. Wtedy wystarczy, że przyjedziemy lub przylecimy tylko raz.

Obowiązek opłacania rachunków należy do właściciela

Aby uniknąć konieczności przyjeżdżania na miejsce, można wziąć na siebie obowiązek opłacania rachunków. Dzięki temu nie będziemy musieli przypominać o tym lokatorom, a w najgorszym przypadku ich odwiedzać. Przelewy można zlecić przez internet i jeśli zrobimy to sami, to mamy pewność, że wpłyną one terminowo.

Formalności elektroniczne

Obecnie szereg formalności można załatwić online, także tych związanych z wynajmem mieszkania. Kaucję można przekazać przelewem internetowym, a nie gotówką. Umowę także można podpisać na odległość, jeśli obie strony prześlą sobie skany podpisanych przez siebie egzemplarzy umów. Z tych udogodnień warto więc korzystać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *