Zarządzanie najmem bez wychodzenia z domu

0 28

W obliczu pandemii, kiedy zalecane jest pozostanie w domu, dużo trudniej jest zarządzać najmem. Lepiej nie spotykać się z zainteresowanymi, aby pokazać im mieszkanie czy podpisać umowę. Powinno się również unikać lokatorów, a jeżeli przebywają na przymusowej kwarantannie, to jest to nawet zakazane. Jak w takim razie zarządzać najmem na odległość? Przedstawiamy możliwe rozwiązania.

Zarządzanie najmem to wszystkie czynności związane z poszukiwaniem lokatorów, przygotowywaniem umów, zajmowanie się kontaktem z najemcami, organizowanie napraw czy pilnowanie terminowości wpłat za rachunki. Co z tych czynności można wykonywać bez wychodzenia z domu?

Zdalne podpisywanie umów

Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego umowa najmu na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. Oczywiście najlepiej jest, kiedy dwie strony składają swój podpis w tym samym miejscu i czasie. Jednak kiedy kontakt z innymi osobami jest utrudniony, można to zrobić również przez internet. Można sporządzić umowę i wysłać ją do lokatorów e-mailem z prośbą o przeczytanie i podpisanie. Lokator powinien zeskanować taką umowę i wysłać ją do wynajmującego. To samo powinna zrobić druga strona i wtedy umowa również będzie ważna.

Wideokonferencja zamiast spotkania

Jeśli mamy zainteresowanych wynajmem mieszkania, można zabrać ich na wirtualną wycieczkę po lokum. Wystarczy zainstalować aplikację do wideokonferencji (np. Zoom, Skype, Microsoft Teams) i połączyć się z potencjalnymi lokatorami. W ten sposób można zaprezentować im mieszkanie bez konieczności wychodzenia z domu.

Naprawy bez udziału lokatorów

Kiedy z wynajmowanym przez nas mieszkaniu pęknie rura czy zepsuje się lodówka, trzeba działać natychmiast. Gdy trzeba pilnie przeprowadzić naprawę, poprośmy lokatorów, aby na ten czas opuścili mieszkanie. Dzięki temu ograniczymy z nimi kontakt, a będziemy mogli załatwić sprawę. Oczywiście trzeba pamiętać o rękawiczkach i płynie dezynfekującym, bo wirus utrzymuje się na różnych powierzchniach. Jeśli wolimy usunąć usterkę i jednak nie wychodzić z domu, to oczywiście można zamówić firmę, która się tym zajmie.

Agencje zajmujące się zarządzaniem najmem

Dobrym rozwiązaniem w obliczu pandemii, ale nie tylko jest powierzenie zarządzania najmem wyspecjalizowanym agencjom. W zamian za opłatę jej pracownicy zajmują się poszukiwaniem i rekrutacją lokatorów, negocjacją, przygotowywaniem umów, egzekwowaniem zapłat czy codziennym kontaktem (np. w zakresie naprawienia usterek).

Jeżeli możemy zaakceptować niższe zyski z najmu, a w zamian za to cieszyć się spokojem, to warto się nad tym zastanowić. Teraz jest dobra okazja, jeśli chcemy zarządzać swoimi nieruchomościami bez wychodzenia z domu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *