Wysokie koszty utrzymania mieszkania w Polsce

0 90

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce w stosunku do zarobków są jednymi z najwyższych wśród krajów Unii Europejskiej. Polska zajmuje niechlubne, bardzo wysokie miejsce w europejskiej czołówce. Spośród przebadanych przez unijny urząd statystyczny krajów więcej od Polaków na utrzymanie mieszkań wydają tylko Niemcy i Słowacy.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku zachodnich sąsiadów bardzo dużą rolę odgrywa to, że aż 40 proc. z nich wynajmuje lokale, zamiast kupować je na własność. Niestety, kiepska pozycja w rankingach nie świadczy tylko i wyłącznie o wysokich kosztach utrzymania mieszkań, ale przede wszystkim o niskich zarobkach Polaków.

Jak wynika z danych więcej niż 25% wynagrodzenia statystyczny Polak wydaje na utrzymanie swojego lokalu. To niestety nie koniec, bo jak podaje GUS – koszty te od 10 miesięcy wciąż rosną. Wynika to z faktu, że inflacja powoduje, iż rosną ceny dóbr i usług.

W mieszkaniu o standardowych metrażach, zazwyczaj koszty mieszczą się w przedziale 600-800 zł. Dla przeciętnego domu o powierzchni ok. 150 mkw. koszt miesięczny wynosi około 1200-1500 zł.

W tym roku podrożały gaz, wywóz śmieci, woda, opał i inne usługi. W górę poszły także koszty wynajmu mieszkań. Mimo, że podwyżki nie są odczuwalne dla portfela przeciętnego Polaka, w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że wydajemy na utrzymanie coraz więcej. W okresie ostatnich 10 miesięcy koszty te wzrosły z 271,6 zł do 275,4 zł na osobę.

Sytuacja taka ma miejsce także z powodu tego, ze dla przeciętnej rodziny wysokość miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego to wydatek, który pochłania znaczną część dochodu. Pozostałe koszty jeszcze powiększają tę sumę.

Prawie połowę kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania stanowią koszty ogrzewania oraz energii, a także koszty mediów i odprowadzanie ścieków. W tych kosztach znajdują się także rzeczy takie jak zakup mebli, środków czystości oraz remontów.

Wszystko wskazuje na to, że na przestrzeni najbliższych lat ta sytuacja się nie zmieni.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *