Wady i zalety posiadania kawalerki na wynajem

0 1999

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kawalerki na wynajem. Jest to długoterminowa inwestycja, która daje możliwość uzyskiwania dość regularnych zysków przez lata. Jakie są plusy i minusy posiadania jednopokojowego mieszkania na wynajem? Czy jest to dobry pomysł i dla kogo?

Kawalerka na wynajem

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Zalety kawalerki na wynajem

Jedną z podstawowych zalet kawalerki jest to, że żeby ją kupić na raty, nie musisz mieć dużej zdolności kredytowej. Dzięki temu jest to bardziej osiągalne niż kupno większego mieszkania. Jeśli szukasz dodatkowego źródła dochodu lub pomysłu na inwestycję, a posiadasz stały dochód – jest to rozwiązanie dla Ciebie. Małe mieszkania cieszą się dużą popularnością na rynku, więc stosunkowo łatwo jest je wynająć. Kawalerki szczególną popularnością cieszą się wśród singli, studentów i młodych par (dla wielu młodych małżeństw jest to pierwsze wspólne lokum) – a stanowią one dość duży odsetek wynajmujących w ogóle. Kolejnym plusem posiadania kawalerki na wynajem mogą być jej niskie koszty utrzymania m.in. czynsz, więc można z niej uzyskać stosunkowo duży dochód. Takie mieszkanie warto również wynająć na biuro czy działalność usługową – dzięki temu można uzyskać przychody przy dość proporcjonalnie niedużych kosztach utrzymania takiego lokalu. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się lokale w dużych miastach, zwłaszcza – w centrach, np. kawalerki w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Są one również związane z pewną modą, stylem życia – byciem w ruchu, działaniem, robieniem kariery.

Jakie są główne wady tak małego mieszkania?

Przede wszystkim daje ono małą możliwość aranżacji i zagospodarowania przestrzeni. Czasem, by to mieszkanie pełniło wszystkie niezbędne funkcje, niezbędna jest spora inwencja. Dodatkowo – stosunkowo mała przestrzeń sprawia, że może być problem z przechowywaniem wszystkich rzeczy, a dokupienie np. nowych mebli czy sprzętów może być czasem niemożliwe. Kawalerka raczej nie nadaje się dla rodzin z dziećmi, które dość często są zainteresowane nie tylko większym metrażem, ale też długotrwałym wynajmem. Mieszkanie w wynajętej kawalerce może dawać poczucie intymności, ale tak naprawdę dość często mamy w niej do dyspozycji przestrzeń, jaką daje pokój do wynajęcia, ale zazwyczaj w znacznie niższej cenie.

Chociaż możesz mieć niższą zdolność kredytową niż gdy chcesz kupić większe mieszkanie, rata kredytu za kawalerkę nie jest wcale tak niska, jakby się mogło wydawać. Przez to, że kawalerki cieszą się tak dużą popularnością wśród kupujących i wynajmujących, nie tak łatwo jest ją kupić w rozsądnej cenie i dobrej lokalizacji. Jeśli myślisz o tym, by w przyszłości przestać je wynajmować i zamieszkać w niej wraz z rodziną – lepiej wybierz większe mieszkanie.

Kawalerka na wynajem jest ciągle dobrą inwestycją, chociaż nie należy do niej podchodzić bezkrytycznie. Chociaż taka sytuacja ma wiele zalet, należy również rozpatrzeć słabe strony mieszkania jednopokojowego. Małe mieszkania zazwyczaj jednak same zarabiają na siebie i szybko znajdują swoich nabywców, bo są atrakcyjnym lokum dla wynajmujących, a przez to – i dla samych właścicieli.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *