Samodzielne malowanie mieszkania

0 298

Samodzielne malowanie ścian pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, które można za taką usługę zapłacić fachowcowi. Aby jednak efekt był równie zadowalający, trzeba się do tego dobrze przygotować.

Malowanie jest jednym z rodzajów prac, które wykonujemy, gdy chcemy wykończyć lub odświeżyć mieszkanie. Nie jest to praca łatwa, jednak z drugiej strony nie trzeba być wykwalifikowanym fachowcem, aby ją wykonać. Niezbędny jest po prostu czas i dokładność.

Michal Popiel/bigstockphoto.com

Pierwszą decyzją, jaką podejmujemy, jest wybór farby. Nie tylko kolor ma znaczenie, ale również jej jakość. Im gorsza farba, tym więcej warstw trzeba będzie położyć, aby uzyskać pełne krycie. Jednak kolor może w tym przypadku i tak być mniej nasycony. Nie warto więc oszczędzać, jeśli zależy nam na solidnym i trwałym efekcie. W sklepach znajdziemy wielu producentów. Warto celować w farby z co najmniej średniej półki cenowej. Dzięki takim produktom można uzyskać zadowalający efekt, nie wydając przy tym dużo. Pamiętajmy, że kolor przedstawiany na puszcze lub we wzorniku może nieco odbiegać od tego, jaki uzyskamy po położeniu go na ścianę. W większości sklepów dostępne są testery, zawierające małą ilość farby, które warto najpierw nałożyć na ścianę, aby sprawdzić efekt o każdej porze dnia i przy różnym świetle.

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiednich narzędzi. A jest on zróżnicowany i zależy od powierzchni i efektu, jaki chcemy uzyskać. Na dużych ścianach sprawdzą się wałki malarskie, jednak małe pędzelki również są niezbędne, aby pokryć trudniej dostępne miejsca, albo tam, gdzie wymagana jest większa precyzja, np. przy suficie. Aby narzędzia takie dłużej nam służyły, trzeba pamiętać o dokładnym ich wyczyszczeniu po każdym użyciu. Należy zaopatrzyć się również w specjalną taśmę papierową, która pozwoli zabezpieczyć stykające się ze ścianami krawędzie, np. futryny, czy wyznaczyć linię prostą pod sufitem.

Zanim weźmiemy się za malowanie, powierzchnię ścian trzeba przygotować, a elementy, które się z nią stykają, zabezpieczyć. W ścianach należy załatać wszystkie ubytki, a następnie wyrównać je i odpylić. Powierzchnia przygotowana do malowania powinna być gładka, czysta, pozbawiona wszelkich pajęczyn, pyłów i innych zabrudzeń. Podłogę i meble należy przykryć folią malarską.

Przed nałożeniem farby warto zagruntować ściany, co poprawi przyczepność kolejnej warstwy. Farby do gruntowania dodatkowo ujednolicają powierzchnię.

Jeśli malujemy całe pomieszczenie, prace zaczynamy od sufitu, ponieważ malując go można łatwo zabrudzić ściany. Do tej czynności sprawdzi się wałek malarski z przedłużką, co umożliwi malowanie bez konieczności używania drabiny. Dla uzyskania lepszego efektu zarówno sufit, jak i ściany powinno się pomalować co najmniej dwukrotnie. Między poszczególnymi malowaniami należy odczekać kilka godzin (czas jest wskazany na opakowaniu farby), aby nałożona warstwa zdążyła wyschnąć.

Podczas przerwy należy dobrze wyczyścić narzędzia pod bieżącą wodą, aby nie zaschły i nie zesztywniały, a puszki z farbą szczelnie zamknąć. Taśmę zabezpieczającą odklejamy, kiedy farba na ścianie jeszcze nie wyschnie. W innym przypadku jej warstwa może przykleić się i odejść razem z taśmą, co pozostawi nieestetyczny ubytek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *