Rynek najmu mieszkań w czerwcu – raport Expandera i Rentier.io

0 36

Najem mieszkań znów potaniał – średnio o 3% względem lutego. Jednak najbardziej spektakularny spadek cen odnotowano w Częstochowie, gdzie aktualnie ze czynsz płaci się aż o 9% mniej niż na początku roku 2020. Z czego to wynika? Z niższego zainteresowania najmem. To skutek pandemii, która odcisnęła mocne piętno również na rynku nieruchomości.

Praca i nauka zdalna winne spadkowi popytu

W marcu, gdy pandemia dotarła do Polski, a wszystkie firmy i uczelnie przeniosły swoją działalność do sieci, umożliwiając tym samym pracę zdalną oraz zajęcia przez Internet, wielu wynajmujących wypowiedziało umowę i przeprowadziło się do rodzinnych miast, by ponownie stacjonować u rodziców. Teraz mieszkania na wynajem stoją puste a właściciele nie zarabiają. Chcąc zachęcić do ponownego najmu, musieli obniżyć ceny czynszów. Tylko w ten sposób mogą zachęcić wynajmujących do tego, aby wrócili, i nie ponosić kolejnych strat.

Zyski z nieruchomości

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Wrzesień – powrót studentów?

Wielu właścicieli mieszkań liczy na to, że we wrześniu sytuacja wróci do normy a studenci ponownie zaczną rozglądać się za lokalami na wynajem. Na ten moment nie można jednak przewidzieć rozwoju sytuacji – liczba osób chorych na koronawirusa ponownie rośnie a wielu ekspertów przewiduje, że jesienią czeka Polaków druga fala epidemii. Ponownie zostaną wprowadzone ograniczenia a zajęcia zdalne znów staną się powodem, dla którego mieszkania na wynajem będą stały puste. Studenci zostaną bowiem w domach rodzinnych.

Walka o najemców

Aktualnie każdy posiadacz mieszkania na wynajem stara się jak najbardziej o to, aby znaleźć chętnych. Puste mieszkanie oznacza straty i koszty, których każdy chce uniknąć. Dlatego sytuacja całkowicie się odwróciła. Jeszcze w styczniu 2020 roku można było zauważyć, że właściciele mieszkań przebierają w najemcach – robią castingi i zastanawiają się komu, spośród wielu chętnych, wynająć swój lokal. Teraz to oni zabiegają o to, aby podpisać z kimkolwiek umowę. Stąd spadki cen najmu. Jest to jeden ze sposobów pozyskania najemców.

W maju koszty najmu mieszkań były niższe w 11 z 15 przebadanych miast. Najniższy spadek odnotowano w Katowicach – wynosił on jedynie -1%. Najbardziej ceny spadły natomiast w Częstochowie, gdzie najemcy mogą zapłacić aż o 9% mniej niż w lutym 2020 roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *