Rynek i koszty najmu domów w Polsce

0 168

Rynek najmu w Polsce jest mało rozwinięty w stosunku do rynku kupna-sprzedaży nieruchomości. Pod tym względem polski rynek nieruchomości różni się od rynków niektórych innych krajów europejskich, gdzie nie ma tak silnego dążenia do posiadania nieruchomości na własność, a wieloletni najem jest zjawiskiem często spotykanym.

Inną cechą polskiego rynku najmu jest fakt, że dominują na nim mieszkania, natomiast ofert domów jest ponad 5 razy mniej. Oferty takie cieszą się zwykle sporym zainteresowaniem i szybko stają się nieaktualne. Wpływ na to zapewne ma fakt, że ceny najmu domów wypadają korzystnie w porównaniu z cenami najmu mieszkań. Najem domów w Polsce nie jest powszechny i mamy z nim do czynienia głównie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych.

Odbiór mieszkania na wynajem

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Według zestawienia serwisu bankier.pl na podstawie danych otodom.pl dla wybranych miast, najwyższe koszty najmu domów są oczywiście w Warszawie – w przypadku małego domu o powierzchni 60-100 mkw. trzeba się przygotować na comiesięczny wydatek ok. 3800 zł. Za dom duży, powyżej 175 mkw., zapłacimy nawet ponad 7 tys. zł miesięcznie.

Z kolei najniższe ceny najmu spośród miast uwzględnionych w zestawieniu są w Bydgoszczy. Mały dom możemy wynająć już za ok. 1800 zł, a średnie koszty najmu domów większych (w przedziale 125-225 mkw.) mieszczą się w przedziale ok. 3100-3400 zł.

Porównajmy koszty najmu mieszkań i domów o podobnym metrażu w obrębie tych samych miejscowości. Jak wspomniano, w Warszawie za mały dom zapłacimy ok. 3800 zł miesięcznie, podczas gdy za mieszkanie w tym samym przedziale powierzchni, zaliczane już do dość dużych, zapłacimy średnio ok. 4200 zł. Z kolei w Bydgoszczy spore mieszkanie (60-90 mkw.) wynajmiemy za ok. 2000 zł miesięcznie, a dom o podobnej powierzchni, jak wspomniano, za ok. 1800 zł, co również wychodzi korzystniej. Problemem może być jednak fakt, że tak małych domów jest niewiele – a za większą powierzchnię trzeba zapłacić odpowiednio więcej, co już jest sporym obciążeniem dla budżetu.

Kto poszukuje domów na wynajem? Nieraz są to rodziny z dziećmi, dla których mieszkanie w bloku jest zbyt małe, a dom zapewnia dodatkowe atrakcje w postaci ogrodu. Zainteresowane takimi ofertami bywają też osoby o wysokich dochodach, a zarazem dużo podróżujące bądź liczące się ze zmianą miejsca zamieszkania (np. w związku z pracą), które nie chcą się na trwałe przywiązywać do jednej lokalizacji. Domy bywają wynajmowane nie tylko w celach mieszkalnych – nieraz są adaptowane na biura i siedziby małych firm.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *