Projekt ustawy o dopłatach do najmu przyjęty

0 89

Ustawa o dopłatach do najmu została zaakceptowana przez polski rząd. Oznacza to, że będzie można się starać o nowe dofinansowanie, które będzie przysługiwało aż przez 9 lat. To ważna informacja dla wszystkich, którzy wynajmują mieszkanie, gdyż nie stać ich na zakup własnego M. Wymogi co do osób, które będą mogły skorzystać z programu będą ustalane przez radę gminy.

Osoby, wynajmujące swoje pierwsze mieszkanie i nieposiadające żadnej nieruchomości będą w grupie osób mogących uzyskać dotacje. Dodatkowe środki będą przeznaczone na opłacanie czynszu i będą związane z określonymi nieruchomościami. Co istotne, wysokość dopłaty może się różnić między miastami czy lokalami, gdyż pod uwagę będzie brana lokalizacja oraz rodzaj budownictwa i powierzchnia mieszkania. Założenia ustawy określają, iż jednoosobowe gospodarstwo domowe może uzyskać dopłatę, jeśli dochód miesięczny nie przekracza 60 proc. średniej krajowej. Natomiast w przypadku dwóch osób pułap rozpoczyna się już na poziomie 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Przy każdej dodatkowej osobie w gospodarstwie domowym limit zwiększa się o 30 pp.

Adiasz/bigstockphoto.com

Maksymalnie przez 9 lat będzie można korzystać z dopłaty, która dostępna będzie w określonych odgórnie mieszkaniach. Ponadto co roku beneficjenci będę sprawdzani czy nadal spełniają wymogi. Jeśli nie – dofinansowanie zostanie wstrzymane. Rząd planuje w 2019 roku przeznaczyć na dotacje 400 mln zł, w 2020 roku już dwa razy więcej, w kolejnych latach 1,4 oraz 1,6 mln zł, a od 2023 do 2027 roku aż 2 mln rocznie. Wszystkie te środki mają przyczynić się do rozwoju sektora najmu mieszkań w Polsce, który w porównaniu z krajami Europy Zachodniej rozwija się znacznie wolniej. Niemniej ceny wynajmu mieszkań są bardzo wysokie i często zdarza się, że młode rodziny nie są w stanie pokryć całych kosztów. Nowa ustawa ma zapewnić bezpieczny start w nowym miejscu i zapewnić podstawowe potrzeby mieszkaniowe.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *