Nowe przepisy dotyczące mieszkań komunalnych

0 471

21 kwietnia tego roku wchodzą w życie nowe przepisy odnośnie do mieszkań komunalnych. Samorządy dostaną uprawnienia do cyklicznej weryfikacji poziomu zarobków ich najemców; lokatorzy takich mieszkań będą musieli ujawniać dochody, ryzykując jednocześnie podwyżkę opłat. Osoby, u których stwierdzi się zbyt wysokie dochody, będą zmuszone dopłacić do czynszu.

Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Lokatorów użył wyrażenia „konfiskacyjne podwyższanie czynszu” oraz nazwał ów zapis prawny kontrowersyjnym.

Lokatorzy będą musieli wykazać swe dochody w przeliczeniu na członków gospodarstwa domowego. Gminy będą miały wgląd w zarobki lokatorów nie częściej niż raz na dwa i pół roku. Oświadczenia te będą składane pod rygorem odpowiedzialności karnej – informuje „Gazeta Wyborcza”. Co ważne, przepisy nie będą dotyczyć umów zawartych przed wejściem ustawy w życie.

perhapzz/bigstockphoto.com

– Weryfikacja dochodów najemców lokali mieszkalnych będzie dotyczyć wyłącznie nowo zawieranych umów o najem lokalu – mówi Zbigniew Przybysz z biura komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dokonanie podwyżki czynszu przez wypowiedzenie jego dotychczasowej wysokości nie będzie oznaczało, że zawarta została nowa umowa. Ta sama zasada obowiązywać będzie w przypadku dziedziczenia najmu.

Dane dostarczane przez najemców mają pochodzić z ostatnich 3 miesięcy. W przypadku, kiedy suma dochodu przekroczy wyznaczony próg gminny, nastąpi podwyżka czynszu. Ile wyniesie? Tyle, o ile został przekroczony próg dochodowy na jedną osobę. Na przykład wzrost dochodów o 400 zł dla czteroosobowej rodziny spowoduje podwyżkę czynszu o 100 zł. Dla osób samotnych przewidziano specjalny współczynnik korygujący.

To nie jedyna zmiana. Według nowych przepisów gminy będą się mogły odtąd domagać oświadczenia, iż osoba występująca o lokal komunalny nie dysponuje innym mieszkaniem w okolicy. Chodzi o to, by samorządy mogły odmówić lokali kandydatom, którzy już mają gdzie mieszkać.

Zmiany tyczą też kryterium metrażu. Gminy będą mogły wypowiedzieć umowę tym lokatorom, w przypadku których przekroczone zostały normy powierzchni przypadającej na jedną osobę, czyli 50 metrów kwadratowych na pierwszego lokatora oraz 25 m kw. na każdego kolejnego. Lokator otrzyma jednak w zamian mniejszy lokal o podobnym standardzie.

Organizacje lokatorskie nie protestują przeciw podwyżkom per se. – Nie jesteśmy przeciwni podwyżkom dla bardziej majętnych, ale kryteria dochodowe są bardzo często na bardzo niskim poziomie. W Warszawie np. sytuacja wygląda tak, że dwie osoby zarabiające minimalną pensję przekraczają próg i mieszkania komunalnego już nie dostaną – mówi Jakub Żaczek. Takich osób nie stać na lokal na wolnym rynku, wpadają więc w szczelinę w systemie.

Maksymalny warszawski dochód na osobę w gospodarstwach wieloosobowych wynosi 1983,14 zł brutto. Już teraz czynsz przy takich zarobkach pochłania co najmniej 43 proc. dochodu netto. Organizacje lokatorów przekonują, że tak zarabiający nie będą w stanie sobie pozwolić na nic poza opłaceniem pozostałych rachunków, a mieszkając w komunalnym, nie mogą zarabiać więcej.

Pamiętajmy jednak, że wysokość progów – a więc i zatem ewentualnych podwyżek – nie jest odgórnie narzucona. Wszystko zależeć będzie od decyzji konkretnego miasta i gminy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *