Najem mieszkań według raportu Expandera i Rentier.io

0 59

Niedawno opublikowany raport Expandera i Rentier.io przedstawia porównanie kosztów najmu i cen mieszkań w różnych miejscowościach w Polsce. Na podstawie zgromadzonych danych można wyciągnąć wnioski o rentowności inwestycji w lokale na wynajem.

Raport opiera się na analizie ogłoszeń wynajmu. Wynika z niej, że najwyższą rentowność można uzyskać w Sosnowcu i Częstochowie (odpowiednio 9,5 i 8,8%). Przykładowo, w Sosnowcu średni miesięczny koszt najmu mieszkania o powierzchni 40 mkw. to 1172 zł, a wysokość raty kredytu za analogiczne mieszkanie – jedynie 677 zł. Autorzy raportu podkreślają jednak, że jest to wartość brutto, która nie uwzględnia podatków ani kosztów początkowych i cyklicznych. Przy obliczaniu rentowności przyjęto, że mieszkanie miałoby być wynajęte przez 12 miesięcy bez przerwy.

Flynt/bigstockphoto.com

Jednocześnie w tych samych miejscowościach, a także w Katowicach, najbardziej opłaca się zakup własnego mieszkania w porównaniu z najmem. W przypadku mieszkania o powierzchni 40 mkw. rata kredytu jest nawet o ok. 500 zł niższa niż koszty najmu (Katowice – różnica 503 zł, Sosnowiec – 496 zł, Częstochowa – 468 zł). Przy wyliczeniach wysokości kredytu przyjęto wkład własny na poziomie 10%.
Gdzie najem opłaca się najbardziej? W miejscowościach, gdzie rata kredytu jest zbliżona do kosztów najmu, czyli w Krakowie, Gdyni i Białymstoku. Dla przykładowego mieszkania o powierzchni 40 mkw. różnica w Krakowie wynosi zaledwie 40 zł, w Białymstoku – 43 zł, a w Gdyni – 52 zł.

Jednocześnie koszty najmu w Krakowie (średnio 1667 zł/mies. za mieszkanie o wymienionych parametrach) są dość wysokie w porównaniu zresztą kraju, ale nie najwyższe. Drożej jest w Warszawie (2238 zł), Gdańsku (1889 zł) i Wrocławiu (1714 zł). Przy tym w Gdańsku i Warszawie odnotowano największy wzrost cen najmu – odpowiednio o 10 i 9 procent. W tych dwóch ostatnich miastach również najwyższe są raty kredytu (Warszawa – 1910 zł, Gdańsk – 1698 zł).

Dla porównania – najtańsze miasta w zestawieniu kosztów najmu to Toruń (1135 zł), Białystok (1169 zł) i wspomniany wcześniej Sosnowiec (1172 zł).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *