Najem krótkoterminowy odzyskuje popularność

0 22

Po zastoju na rynku najmu spowodowanym pandemią, wraz z wakacjami nadeszło odwrócenie tego trendu, a mieszkania na wynajem odzyskują popularność. Dane takie przedstawił jeden z popularniejszych serwisów z ofertami na rynku Airbnb.

Rynek najmu krótkoterminowego napędzany jest szczególnie przez branżę turystyczną, która jest jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii. Wprowadzone w związku z nią ograniczenia, w tym zakaz przemieszczania się i podróżowania, spowodowały, że zainteresowanie najmem krótkoterminowym zniknęło.

fizkes/bigstockphoto.com

Taka forma noclegu zaczyna być mocnym konkurentem dla branży hotelowej. W Polsce zyskuje coraz większą popularność, mimo, że jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Jednak w innych krajach najem krótkoterminowy znany jest od lat. Jednymi z popularniejszych platform, na których właściciele mieszkań mogą umieszczać swoje ogłoszenia, a zainteresowani najmem ich wyszukiwań, są booking.com i Airbnb. Ten drugi ujawnia, że po całkowitym zastoju odnotowuje coraz więcej rezerwacji mieszkań. A to oznacza, że rynek ten odradza się po lockdownie.

Dane z USA pokazują nawet wzrost liczby rezerwacji w okresie od połowy maja do początku czerwca w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jest to efekt wprowadzonych na kilka tygodni ograniczeń, po których wszyscy są spragnieni urlopu i zmiany otoczenia. Widać również, że najemcy szukają mieszkań w swoich okolicach, rezygnując na razie z podróży zagranicznych. Wiele tygodni spędzonych w domu spowodowało, że potrzebujemy większej i innej przestrzeni, jednak niekoniecznie chcemy jeszcze gromadzić się na lotniskach, czy w samolotach, gdzie utrzymanie reżimu sanitarnego i wymaganej odległości jest fikcją.

Pandemia koronawirusa może odwrócić panujące do tej pory trendy w turystyce. Zyskać mogą lokalne atrakcje, a zainteresowanie wyjazdami za granicę może się zmniejszyć. Na razie nie wiadomo, jak długo tendencja taka się utrzyma, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak potoczy się pandemia. Niektórzy specjaliści przewidują wzrost zachorowań z nadejściem jesieni, a to nie pozostanie bez wpływu na branżę turystyczną oraz rynek najmu krótkoterminowego.

Mimo optymistycznych danych Airbnb, podobnie jak inne tego typu serwisy, zmuszone były do zredukowania zatrudnienia. Dyrektor serwisu wskazuje, że dochody firm mogą w tym roku zmniejszyć się nawet o połowę w porównaniu do roku poprzedniego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *