Najem bardziej atrakcyjny – raport CBRE

0 12

Mimo że Polacy nadal najbardziej cenią możliwość posiadania własnego mieszkania, według raportu CBRE na znaczeniu zyskuje najem. Sprzyjają temu rosnące ceny nieruchomości, a także czynniki demograficzne.

Na znaczeniu zyska najem instytucjonalny?

Polacy nadal preferują posiadanie mieszkania na własność – jedynie 4 procent gospodarstw domowych korzysta z najmu, głównie prywatnego. Jeden procent tego rynku stanowi najem instytucjonalny. Przeważająca część osób, 84 procent, decyduje się na prowadzenie gospodarstw domowych w mieszkaniach własnościowych. 7 procent korzysta z innych form mieszkaniowych, natomiast 4 procent z programów socjalnych. Inaczej sytuacja wygląda w Europie, gdzie z wynajmowanych nieruchomości korzysta 31 procent gospodarstw domowych.

Najem instytucjonalny

Powodem takiej rozbieżności jest między innymi różnica w dostępności najmu instytucjonalnego. Obecnie większość ofert mieszkań na wynajem pochodzi od właścicieli prywatnych, a brak uregulowań tego rynku powoduje, że większość osób uważa wynajmowanie mieszkania za okres tymczasowy. Najczęściej korzystają z tego młodzi ludzie, którzy zbierają środki na wkład własny i możliwość zakupu nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym.

Ta tendencja zmienić może się z powodu wciąż rosnących cen nieruchomości. W efekcie wielu kupujących może zdecydować się na rezygnacje z długoterminowego zobowiązania finansowego, zamiast tego szukając alternatywy na rynku najmu. Taką może stać się najem instytucjonalny. Tym bardziej, że inwestowanie w nieruchomości na wynajem w Polsce staje się coraz bardziej atrakcyjne dla firm z kapitałem zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

Duże polskie miasta stają się atrakcyjne dla inwestorów krajowych i zagranicznych

Najbardziej atrakcyjna dla inwestorów jest Warszawa, która rozwija się pod względem demograficznym. W stolicy osiedlają się zarówno studenci, jak i imigranci zarobkowi.
W efekcie najem metra kwadratowego mieszkania w wysokim standardzie wycenia się na 996 złotych rocznie.

Nieco tańszy jest Wrocław, gdzie średni roczny czynsz za tego typu mieszkanie wynosi 876 złotych. Stolica Dolnego Śląska to miejsce, gdzie dynamicznie rozwija się rynek pracy, a w efekcie rośnie populacja miasta. Podobnie jest w Gdańsku, gdzie za najem metra kwadratowego nieruchomości zapłacić należy 804 zł za rok. Według raportu CBRE atrakcyjne z punktu widzenia inwestycyjnego są również Kraków i Poznań.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *