Dużo mieszkań za gotówkę

0 7

Jak wynika z szacunkowych danych podanych przez Narodowy Bank Polski, 5,9 miliardów złotych są warte mieszkania, jakie polscy obywatele zakupili za gotówkę. Wynik ten dotyczy jedynie sprzedaży deweloperskiej w siedmiu miastach w czasie pierwszego kwartału 2021 roku.

Ile mieszkań kupowanych jest za gotówkę?

Analitycy NBP, którzy przygotowali zestawienie za styczeń, luty oraz marzec br. twierdzą, że zakup nowych mieszkań w dużych polskich miastach w 70 proc. odbywał się w formie gotówkowej. Jeśli nawet pominięte zostałaby transakcje gotówkowe pochodzące od kredytobiorców, czyli osób z wkładem własnym przy zaciągnięciu kredytu, to w ostatecznym rozrachunku firmy deweloperskie w ponad 60 proc. przypadków zamykały transakcje kupna-sprzedaży otrzymując zapłatę w formie pieniężnej. Wspomniane wyżej 5,9 mld złotych zostało wydanych gotówką w celu nabycia nowych nieruchomości na terenie Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdyni. Ta imponująca kwota jest najwyższym wynikiem w historii i odpowiada liczbie blisko 12 tysięcy sprzedanych nowych mieszkań.

nieruchomości za gotówkę

Dlaczego Polacy decydują się kupować mieszkania za gotówkę?

Głównym powodem, który skłania Polaków do kupna mieszkania za gotówkę, są bardzo niskie, nieomal zerowe stopy procentowe, które powodują brak jakiegokolwiek zysku przy inwestycji pieniędzy na lokatach bankowych. Osoby posiadające oszczędności szukają opcji, które przy destrukcyjnym działaniu inflacji będą swego rodzaju bezpieczną przystanią dla dorobku ich życia. Z tego powodu coraz częściej inwestuje się w nieruchomości. Wynajem mieszkania może przynieść kilkadziesiąt razy większy przychód niż wspomniana lokata.

Kredyty hipoteczne – czy jeszcze wrócą do łask?

Eksperci zajmujący się na co dzień rynkiem nieruchomości przewidują, że w kolejnych kwartałach 2021 roku wzrośnie liczba zakupów mieszkań, które będą finansowane kredytem. Jest to spowodowane tym, iż banki w pierwszych miesiącach br. bardzo mocno zmniejszyły wymagania, jakie stawiane są przed potencjalnymi pożyczkobiorcami. Kredytobiorcy chętnie korzystali z możliwości zaciągnięcia rekordowo tanich kredytów, co zaowocowało największym w historii wzrostem popytu na pożyczki hipoteczne. Z uwagi na znaczną ilość złożonych wniosków, ich procedowanie nadal trwa, w związku z tym masowe wypłaty kredytów będzie można zaobserwować z 1-, 2-miesięcznym poślizgiem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *