Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

0 67

Na inwestycje w nieruchomości decyduje się coraz więcej osób. Szczególnie że wiele czynników wskazuje na to, że to jedna z najpewniejszych sposobów na pomnożenie oszczędności.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestowania w lokale?

Określenie celu zakupu i sposobu jego finansowania

Aby inwestować w nieruchomości, niezbędny jest kapitał. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest dysponowanie całą kwotą na zakup mieszkania. Inwestycje w mieszkania rozpocząć można, posiadając już kilkadziesiąt tysięcy złotych, a resztę finansując z kredytu hipotecznego. Na początek na zakup mieszkania warto przeznaczyć część zaoszczędzonych środków. Ustalając kwotę, warto wziąć pod uwagę długość przedsięwzięcia – inwestycja w nieruchomości zazwyczaj jest długoterminowa, dlatego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, lepiej nie inwestować całego odłożonego kapitału. Warto zaznaczyć, że w przypadku finansowania zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym trzeba liczyć się z mniejszą opłacalnością inwestycji, niż w przypadku zakupów gotówkowych.

inwestycja w nieruchomości

Przed rozpoczęciem inwestycji warto określić również jej cel, co pomoże przy wyborze konkretnej nieruchomości do zakupu. Obecnie popularnością cieszą się zakupy mieszkań na wynajem długoterminowy, jednak możliwości jest wiele – od zakupu pokoi na wynajem turystom, przez lokale usługowe, w których rozwinąć można własny biznes, po kupno nieruchomości w celu jej wyremontowania i odsprzedaży. Ciekawą opcją może być także zakup gruntu, co daje możliwość dzierżawy lub późniejszej sprzedaż deweloperom.

Wybór odpowiedniej nieruchomości

Kolejny krok to wybór odpowiedniej nieruchomości. W tym przypadku konieczne jest dogłębne zbadanie rynku, zarówno pod kątem cen, jak i popytu. Przy wyborze nieruchomości ważny jest cel jej zakupu, który powinien warunkować lokalizację.

Bez wątpienia do inwestowania w nieruchomości, obok pieniędzy, przydatna jest także wiedza. Warto cały czas uzupełniać swoje wiadomości nie tylko z sektora rynku nieruchomości, ale także z zakresu ekonomii, demografii, marketingu czy sprzedaży. Ułatwi to podejmowanie trafniejszych decyzji inwestycyjnych i zwiększenie dochodowości zakupu. Liczy się zarówno wiedza książkowa, jak i uzyskana podczas spotkań i rozmów z innymi inwestorami.

Koncepcja inwestowania – pasywna czy aktywna?

Jeszcze przed zakupem nieruchomości warto zdecydować, jaki rodzaj inwestowania jest dla nas optymalny. W opcji aktywnej to na nowym właścicielu spoczywa większość pracy, którą należy wykonać, kupując mieszkanie – od wyboru oferty, negocjacji ceny, dopełnienia formalności, remontu, wyposażenia mieszkania czy jego zarządzaniem pod wynajem. W takim przypadku, oprócz pieniędzy, zainwestować należy także dużo czasu. Alternatywa to inwestycja pasywna, czyli skorzystanie z oferty firm prowadzących projekty deweloperskie, które jednocześnie zajmują się zarządzeniem lokalami. W takim wypadku samej inwestycji poświęcić należy zdecydowanie mniej czasu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *