Mieszkanie na najwyższym piętrze

0 3600

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru mieszkania jest jego położenie na piętrze budynku. Każde piętro ma swoje plusy i minusy, przy czym niektóre cechy mogą być zarówno zaletami, jak i wadami – w zależności od preferencji i sytuacji życiowej potencjalnego właściciela bądź najemcy. Najgorszą opinię mają mieszkania na parterze, natomiast najchętniej wybierane są mieszkania środkowe. Mieszkania położone na górnych piętrach też mają kilka niezaprzeczalnych plusów, choć trzeba zwrócić uwagę na pewne wady.

Zacznijmy od tego, że jest różnica między mieszkaniem na ostatnim piętrze wieżowca, a mieszkaniem na poddaszu czteropiętrowego bloku. Kluczową kwestią jest także obecność windy i jej bezawaryjne działanie. Biorąc to pod uwagę, chyba w najgorszej sytuacji są osoby mieszkające na czwartym piętrze bloku bez windy (w wyższych obiektach winda jest już wymagana, nawet jeśli mamy do czynienia z tzw. segmentem popularnym). Nie mają aż tak imponującego widoku z okien jak mieszkańcy wysokościowców, a przy tym muszą znosić niedogodności związane z pokonywaniem schodów i wnoszeniem ciężkich przedmiotów (utrudnienie dla osób niepełnosprawnych, mających małe dzieci czy choćby kupujących meble i sprzęty AGD).

ginasanders/bigstockphoto.com

Jednak pewne zalety i wady są wspólne dla niemal wszystkich mieszkań na najwyższym piętrze, niezależnie od rodzaju budynku. Zacznijmy od zalet. Przede wszystkim na górze jest ciszej – w mniejszym stopniu docierają do nas odgłosy z ulicy czy podwórka. Nie słyszymy też sąsiadów z góry, bo ich nie ma – jedynie ewentualne hałasy z mieszkań przylegających do naszego. Nikt też nie może nas zalać (za to my musimy uważać, by nie zalać sąsiadów pod nami). Mieszkanie jest lepiej nasłonecznione. Zwróćmy też uwagę, że im wyższa kondygnacja, tym mniej osób przechodzi przez dany poziom klatki schodowej. Wiąże się to z większą prywatnością, ale i z tym, że mniej osób śmieci i nanosi błoto, więc łatwiej jest utrzymać podłogę i schody na naszym poziomie w czystości. Poza tym największe i najładniejsze mieszkania w całym budynku często umieszcza się właśnie na najwyższych kondygnacjach. W apartamentowcach są to tzw. penthouse’y, które poza dużą powierzchnią i rewelacyjnym widokiem z okien mają nieraz także dostęp do tarasu.

A jakie są wady? Wspomniane nasłonecznienie może być problemem latem, gdyż mieszkanie szybciej się nagrzewa. Zimą z kolei może być chłodniej niż w mieszkaniach środkowych, zwłaszcza gdy nie ma strychu. Problemy te są szczególnie odczuwalne w budynkach starszych, w których nie ma odpowiedniej izolacji. Napisaliśmy też już o większych trudnościach z dotarciem do mieszkania w budynkach bez windy. Jednak nawet tam, gdzie winda jest, może się zdarzyć awaria (w niewysokim bloku to jeszcze nie dramat, ale wyobraźmy sobie wspinanie się na dziesiąte piętro…). Jeśli dach jest nieszczelny, to my będziemy mieli zacieki na suficie. W niektórych budynkach zdarzają się też problemy z ciśnieniem wody – trudniej dociera ona na górne piętra.

Położenie mieszkania na poddaszu ze skosami dla jednych będzie wadą, dla innych zaletą. Zagospodarowanie skosów jest dość dużym wyzwaniem – jednak z drugiej strony daje duże możliwości aranżacyjne. Jeśli urządzimy mieszkanie w sposób przemyślany, może ono być naprawdę wyjątkowe i oryginalne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *