Mieszkania dla studentów drożeją

0 73

Ceny mieszkań na wynajem z każdym rokiem drożeją. Podwyżki widoczne są również w okresie najmu studenckiego, bo mieszkania położone w pobliżu uczelni wyższych błyskawicznie znajdują lokatorów. Duży popyt sprawia, że właściciele nieruchomości podnoszą opłaty za czynsz, przez co w ciągu ostatnich dwóch lat ceny zwiększyły się aż o 14 procent. Najprawdopodobniej to nie koniec podwyżek. Wielu specjalistów zaznacza, że rozpoczęły się bardzo kosztowne czasy dla studentów.

Największe podwyżki widoczne są w Gdańsku oraz Łodzi, gdzie studenckie mieszkania są droższe o ponad 20 procent. Ze specjalnego raportu AMRON SARFiN wynika również, że odrobinę wolnej drożeją lokale w stolicy oraz we Wrocławiu, gdzie szczególnie popularne są kawalerki. Samodzielne mieszkania dla singli bądź par gwarantują wygodę i niezależność. Wspólne mieszkanie z innymi osoby w przestronnym M3 jest już mniej popularne niż jeszcze kilka lat temu.

Kawalerka na wynajem

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Inwestowanie w branżę nieruchomości sprawia, że stale budowane są kolejne osiedla wielorodzinne, które ze względu na wyższy standard automatycznie są droższe. Wysoki koszt najmu oraz duże opłaty czynszowe sprawiają, że najem mieszkań nie zawsze jest opłacalny dla studentów. Jednak ze względu na brak miejsc w akademikach i domach studenckich spora grupa żaków nie ma innego wyjścia i decyduje się na wynajem. W internecie nie brakuje ofert skrajnie nastawionych na zarobek, gdzie do wynajęcia jest fragment pokoju lub wnęka w domu.

Wpływ na cenę mieszkań studenckich ma pośrednio też wzrost wynagrodzeń, ponieważ właściciele mieszkań mają większe oczekiwania finansowe od lokatorów. Wyższe są też koszty mediów, zwłaszcza prądu, dlatego dodatkowe opłaty mocno idą w górę. Za jednoosobowy pokój w Warszawie czy w Gdańsku trzeba zapłacić blisko 1000 złotych. Tańsze lokum studenci znajdują tylko poza centrum, głównie na obrzeżach miast i w starym budownictwie. Ceny kawalerek i mieszkań dwupokojowych są podobne i wahają się od 1500 do nawet 4000 zł. Ostateczna kwota zależy od lokalizacji, wyposażenia mieszkania i liczby osób wynajmujących.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *