Łatwiejszy najem mieszkań komunalnych

0 47

Mieszkania komunalne będzie można łatwiej wynająć. Skorzystają z tego single i bezdzietne pary.
Warszawscy urzędnicy zmienią uchwałę o wynajmie lokali komunalnych. O planach poinformowało biuro polityki lokalowej stołecznego ratusza.

“To rewolucyjne zmiany, zwłaszcza w przypadku osób samotnych i gospodarstw dwuosobowych. Z naszej analizy wynika, że właśnie najwięcej takich mieszkańców czeka na najem lokalu komunalnego: na 4 tysiące kolejkowiczów, 60 procent to właśnie gospodarstwa jedno bądź dwuosobowe” – wyjaśnia Magdalena Młochowska, dyrektorka biura.

Konsekwencje wynajmu na czarno

fot. Bombaert Patrick/bigstockphoto.com

Aby skorzystać z takiego lokalu, należy spełnić określone warunki. O mieszkanie komunalne ubiegać się mogą osoby bezdomne, lub zamieszkujące lokal, w którym na jedną osobę przypada nie więcej niż 6 metrów kwadratowych powierzchni. Dodatkowo osoby takie muszą spełnić kryterium dochodowe – dochód miesięczny dla osób samotnych nie może być wyższy niż 2,4 tys. zł, a dla gospodarstw domowych dwuosobowych nie może przekraczać 3,5 tys. zł, dla trzyosobowych prawie 5,3 tys. zł, a dla czteroosobowych 7 tys. zł.

Organizacje lokatorskie od lat zwracały uwagę, że kryteria te nie przystają do realiów warszawskich, gdzie koszt życia i ceny nieruchomości są najwyższe w kraju. Zgodnie z nimi zarabiając trochę poniżej średniej krajowej traci się szansę na otrzymanie mieszkania komunalnego. Jedynym wyjściem pozostaje wówczas najem komercyjny, gdzie stawki najmu za metr kwadratowy przekraczają 50 zł. Cena najmu w lokalu komunalnym wynosi natomiast 7-8 tys. zł za metr kwadratowy, w TBS-ach natomiast ok. 20 zł/mkw.

Ratusz podejmie uchwałę, która zmieni kryterium dochodowe. Kwoty te zostaną podniesione i wyniosą 2870 zł dla osób samotnych, dla gospodarstw dwuosobowych 4,3 tys. zł. Jest to więc wzrost kolejno o 450 zł i 780 zł. Zmienią się również kryteria dotyczące powierzchni dla singli i rodzin dwuosobowych. Metraż wzrośnie o 8 i 7 metrów kwadratowych.

Portal Wyborcza.pl przywołuje wypowiedź Magdaleny Młochowskiej : “Wprowadzamy wiele zmian, o które postulowały organizacje lokatorskie. To np. odmienne podejście do osób zamieszkałych w budynkach zwracanych w ramach reprywatyzacji. Jeśli będzie musiało do niej dojść, wcześniej będziemy proponować ich lokatorom miejskie mieszkania zamienne. Te regulacje będą dotyczyć też mieszkań zakładowych, kiedy budynek kupuje prywatny właściciel. Nowe przepisy uwzględniają również sytuację, kiedy ktoś wynajmuje jeden pokój. Rozpatrując wniosek o najem mieszkania komunalnego, weźmiemy pod uwagę metraż tego pokoju, a nie jak do tej pory – całego mieszkania”.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *