Kawalerki drożeją

0 101

Kawalerki drożeją najszybciej. Nawet dwa razy szybciej niż większe mieszkania. W związku z tym inwestycja w kawalerkę to bardzo dobry pomysł. Jak się okazuje, w czasie ostatnich trzech lat średnia wartość kawalerek zwiększyła się najbardziej spośród wszystkich rodzajów mieszkań.

Zakupioną trzy lata temu kawalerkę w stolicy można dziś sprzedać i zarobić na niej nawet 45 tysięcy złotych. Obecnie ceny tych lokali są o ok. 20% wyższe.

Kawalerka na wynajem

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Podwyżki w tym segmencie podyktowane są rosnącym popytem oraz bardzo ograniczoną podażą tego typu lokali. Mieszkań typu kawalerka jest na rynku zaledwie 9% spośród wszystkich lokali. Wybierają je osoby z niedużym budżetem lub te, które mają niewielkie pieniądze i chcą je zainwestować w kupno mieszkania pod wynajem. Podwyżki wynikają nie tylko z podaży i popytu. Ma na nie wpływ także dobra koniunktura gospodarcza, rosnące wynagrodzenia, rosnące koszty budowy, niski koszt pieniądza oraz rządowe programy wspierania budownictwa mieszkaniowego.

Mimo że mieszkania jednopokojowe są najtańsze, to po przeliczenia metrów kwadratowych okazuje się z reguły, że są najdroższymi lokalami.

Z analiz wynika, że największy wzrost cen spośród miast ujętych w zestawieniu nastąpił w Łodzi. Trzy lata temu metr kwadratowy kawalerki kosztował średnio 3 873 zł, a dziś jest to już 5 670 zł. Najmniej zdrożały mieszkania jednopokojowe w Poznaniu – zaledwie o 10%.

Istotną różnice w cenie kawalerek można też dostrzec między mieszkaniami z rynku wtórnego i pierwotnego. Dużo droższe są kawalerki z rynku wtórnego. Powoduje to między innymi fakt, że najczęściej są one gotowe do zamieszkania, często już umeblowane i mają atrakcyjną lokalizację, zaś w przypadku rynku pierwotnego często kupujemy tzw. „dziurę w ziemi”, w którą musimy dodatkowo zainwestować. W przypadku Warszawy różnica między rynkiem wtórnym a pierwotnym wynosi ponad 100 tysięcy złotych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *