Już 42 proc. nowych mieszkań jako inwestycja pod wynajem

0 75

Awansowałeś w pracy i dzięki temu odłożyłeś dużo pieniędzy? A może oszczędzasz od dawna i nie wiesz, jak mądrze zagospodarować odłożoną kwotę? Przeczytaj, jak zainwestować pieniądze, aby pomnożyć swój majątek i zwiększyć stały przychód.

Jakie inwestycje są najbardziej opłacalne?

Możesz założyć lokatę w banku lub zakupić obligacje skarbowe. Niestety nie zarobisz w ten sposób dużo, gdyż oprocentowanie jest niskie, a stopa inflacji rośnie. Możesz grać na giełdzie papierów wartościowych. W tym przypadku twój zarobek zależy od szczęścia i umiejętności twojego maklera giełdowego. Czy wiesz, w jaki sposób pomnaża swój majątek przedsiębiorczy Polak? Kupuje grunt pod zabudowę lub mieszkanie jako inwestycję pod wynajem. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w roku 2018 podpisano ponad 525 tysięcy aktów notarialnych, dotyczących sprzedaży różnego rodzaju nieruchomości, co stanowiło wzrost  o 7,6%  w stosunku do roku poprzedniego.  Spośród nowo kupionych mieszkań aż 42 % przeznaczono pod wynajem.

inwestycja w nieruchomości

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

1. Jest to bezpieczny sposób lokowania pieniędzy. Wartość gruntów, mieszkań i domów stale rośnie. Nie ryzykujesz więc, że stracisz swoje pieniądze. Na rynku nieruchomości stale utrzymuje się popyt na kupno mieszkań i wynajem, więc  nie musisz się martwić, że nie znajdziesz lokatorów lub kupca, jeśli zechcesz wynająć lub sprzedać lokum. Studenci oraz młode pary szukają mieszkań na wynajem. Przedsiębiorcy poszukują lokali użytkowych, aby urządzić w nich biura lub punkty świadczenia usług.

2. Pieniądze za wynajem zakupionego mieszkania będą stałym przychodem w budżecie twojej rodziny. Możecie je przeznaczyć na nieprzewidziane wydatki, na rozrywkę lub zaoszczędzić, a za jakiś czas kupić kolejne mieszkanie pod wynajem. W ten sposób przez kilkanaście lat możesz pomnożyć majątek kilkukrotnie, a co za tym idzie, zwiększyć twój dochód pasywny.

3. Zakupiona nieruchomość może być inwestycją na długie lata. Są jednak sposoby, aby zarobić na niej wcześniej większą sumę. Możesz kupić stare mieszkanie, na przykład w zabytkowej kamienicy, w dobrej lokalizacji, a potem wyremontujesz je i sprzedasz z dużym zyskiem. Dobrze zarabia się także na wynajmie mieszkań turystom w miejscowościach wypoczynkowych.

4. Zakupione mieszkanie będzie dla ciebie bardzo dobrym zabezpieczeniem finansowym na „gorsze czasy”, ponieważ w razie choroby, problemów finansowych, możesz je sprzedać i uzyskać zastrzyk finansowy. Jest to olbrzymi komfort psychiczny, gdy nie musisz się obawiać utraty pracy i niespodziewanych wydatków.

5. Nie musisz już martwić się, za co będziesz żył na emeryturze. Pieniądze za wynajem mieszkania będą znakomitym uzupełnieniem budżetu w jesieni życia.  W przyszłości takie mieszkanie czy działkę budowlaną, możesz przekazać dzieciom lub wnukom. Będą miały łatwiejszy start w dorosłe życie.

6. Regularne inwestowanie w zakup i wynajem nieruchomości pozwala osiągnąć wolność finansową, czyli brak konieczności pracy zarobkowej. Najbardziej odważni i zdeterminowani inwestorzy przez pół dorosłego życia oszczędzali, brali kredyty po to, aby kupić i wynająć choćby niewielkie mieszkanie. Co kilka lat kupowali kolejne nieruchomości, które następnie wynajmowali lub sprzedawali z zyskiem.  Niektórzy z nich zaczęli w młodości od wynajmu garażu. Dzięki swemu uporowi przed skończeniem 40 lat dorobili się sporego majątku. Skończyli spłacać kredyty bankowe i zaczęli utrzymywać się tylko za pieniądze z wynajmu. Wolny czas przeznaczyli na rozwój osobisty, hobby, rozrywkę i zwiedzanie świata. Prawda, że jest to kuszący sposób na beztroskie życie?

O czym należy pamiętać kupując mieszkanie pod wynajem?

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to łatwo zarobisz na wynajmie zakupionego mieszkania. Możesz je wynająć  studentom lub pracownikom delegowanym z prowincji do pracy, a także turystom. Największy zysk na wynajmie mają właściciele mieszkań w Warszawie, Gdańsku, w Krakowie, Wrocławiu, a także w Zakopanem i okolicach. Kupno mieszkania czy gruntu w tych miastach, to duży jednorazowy wydatek. Jeśli masz wkład własny oraz możliwość wzięcia kredytu na dobrych warunkach, to warto rozważyć taką inwestycję. Pieniędzy za wynajem  wystarczy zarówno na spłatę rat w banku, jak i na zaspokojenie bieżących potrzeb. Mieszkanie jako inwestycja pod wynajem dla studentów, najlepiej kupować na osiedlach położonych blisko wyższych uczelni. Z kolei mieszkania przeznaczone dla turystów, powinny być ulokowane blisko atrakcji dla zwiedzających.

Jeśli nie stać cię na kupno mieszkania w metropolii, możesz kupić tańsze lokum w małym mieście. Nie ma tam wprawdzie turystów, ani studentów zainteresowanych wynajmem.  W takiej sytuacji pomyśl o zakupie niewielkiego mieszkania, najlepiej na parterze, które mógłbyś odpowiednio przygotować i przeznaczyć na wynajem na lokal użytkowy. Usługi fryzjerskie, kosmetyczne, a także sklepy, bary oraz gabinety lekarskie są niezbędne także w mniejszych miastach.

Aby inwestycja w nieruchomości przyniosła realny zysk, na pewno musi być przemyślana. Nie ma tu miejsca na pochopne decyzje. Warto jednak odważyć się i kupić choćby kawalerkę w dobrej lokalizacji. Pieniądze zgromadzone na koncie bankowym nie przyniosą nam korzyści, a rynek nieruchomości nieustannie daje nam wiele możliwości pomnażania środków.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *