Jak sfinansować zakup nieruchomości?

0 31

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Jednak czy możesz zgodzić się z tym przysłowiem, jeśli wciąż mieszkasz z rodzicami albo wynajmujesz mieszkanie z uciążliwymi współlokatorami? Pewnie nie i dlatego nie dziwi fakt, że marzysz o własnym lokum. Skąd wziąć pieniądze na realizację tego marzenia, by w końcu ugotować obiad we własnej kuchni albo odpocząć we własnej wannie? Podpowiadamy!

Najprostszym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości są oszczędności. Jednak jak wynika z badań Fundacji Habitat for Humanity Poland, aż 70% Polaków nie stać na kupno mieszkania. Trzeba więc poszukać alternatyw.

arekmalang/bigstockphoto.com

Pożyczka od bliskich

Jeśli chcesz oszczędzić pieniądze, możesz poprosić o wsparcie rodziców czy przyjaciół. Wtedy musicie spisać umowę cywilno-prawną, ale dowolnie możecie ustalić koszty takiej pożyczki. Na pewno będzie taniej niż w banku, ale taka transakcja wiąże się z dużym ryzykiem dla obu stron. Bliskich pozbawiasz kapitału, który mógłby im się przydać w trudnej życiowej sytuacji. A gdy z jakiegoś powodu napotkasz trudności podczas spłaty pożyczki, może to negatywnie wpłynąć na Wasze relacje.

Kredyt hipoteczny 

Dużo bezpieczniej i bardziej komfortowo jest pożyczyć pieniądze w banku. Kredyt hipoteczny to dedykowany produkt, który pozwala kupić albo wybudować nieruchomość  z finansowym wsparciem banku. Jest to kredyt celowy, czyli pieniądze możesz wydać tylko na określony wcześniej cel, związany z nieruchomością. A bank sprawdzi, czy rzeczywiście to zrobiłeś.

Aby uzyskać kredyt, trzeba zapewnić wkład własny (min. 20% ceny kredytowanej nieruchomości albo w niektórych bankach 10%, jeżeli dodatkowo wykupimy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego). Jeśli więc masz w planach kupić mieszkanie za 200 tys. zł, to musisz wcześniej zgromadzić min. 20 tys. zł oszczędności. Zanim otrzymasz kredyt, bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Oznacza to, że przeanalizuje Twoje dochody, wydatki, historię zatrudnienia oraz spłaty poprzednich pożyczek i zdecyduje, czy jesteś w stanie terminowo spłacać raty kredytu hipotecznego, o który wnioskujesz.

Bank zabezpieczy się na hipotece nieruchomości, którą chcesz kupić aż do momentu spłaty przez Ciebie całości zobowiązania. Kredyt hipoteczny wiąże się z wieloma formalnościami (np. związanymi z dokumentacją nieruchomości, aktem notarialnym), ale pozwala relatywnie tanio pożyczyć w banku aż kilkaset tysięcy złotych na nawet 30 lat.

Kredyt gotówkowy

Jeżeli nie planujesz kupić mieszkania w nowym budownictwie albo wybierasz lokum w małym mieście, to zazwyczaj potrzebujesz ok. 100–200 tys. zł. Taką kwotę możesz również pożyczyć w formie kredytu gotówkowego. Wtedy bank nie zabezpiecza swoich interesów na hipotece nieruchomości, a środki możesz przeznaczyć na dowolny cel i nie musisz dokumentować swoich wydatków. Również decyzję kredytową otrzymasz szybciej i nie musisz zapewniać wkładu własnego. Jednak przez to rośnie ryzyko kredytowe banku, więc koszty kredytu gotówkowego będą wyższe niż hipotecznego.

Jeśli chcesz pożyczyć kilkaset tysięcy złotych, to najbardziej opłaca się wziąć kredyt hipoteczny. Banki oferują bardzo wysokie kwoty (uzależnione od zdolności kredytowej) i długie okresy kredytowania, co obniża Twoją miesięczną ratę. Łatwiej jest więc ten kredyt spłacać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *