Jak zaadaptować poddasze?

0 1368

Adaptacja poddasza to prosty sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej, a także na zastosowanie ciekawych aranżacji. Coraz częściej poddasza adaptowane są na przestronne pokoje, łazienki, sypialnie, a nawet całe mieszkania. Jak zaadaptować poddasze do celów mieszkalnych krok po kroku?

Określ swoje potrzeby

Podczas planowania adaptacji poddasza trzeba określić swoje oczekiwania, a co za tym idzie zakres prac w oparciu o sporządzony kosztorys. Na początku musimy zdecydować, czy chcemy aby na poddaszu znajdowały się tylko pokoje, czy również kuchnia i łazienka (jest to ważne w kontekście doprowadzenia nowych mediów). Warto sprawdzić, czy wysokość poddasza jest wystarczająca do zamieszkania (minimum 2–2,5 m).

ArchiVIZ/bigstockphoto.com

Po opracowaniu całej koncepcji adaptacji czas na spisanie zakresu prac, harmonogramu ich wykonania i sporządzenie kosztorysu. Dobrze też sporządzić projekt, który ułatwi prowadzenie prac.

Sprawdź stan poddasza

Adaptacja poddasza to również doskonała okazja do sprawdzenia stanu technicznego dachu. Bowiem w trakcie prac może się okazać, że przez zły stan dachu pojawiały się np. duże ubytki ciepła. W tym celu należy sprawdzić stan izolacji i w razie potrzeby zaplanować zakup dobrych materiałów. Poza tym musimy się upewnić, że strop wytrzyma dodatkowe obciążenie po adaptacji, że instalacje są odpowiednio wykonane i rozłożone, a okna dachowe zapewniają wystarczające źródło światła.

Warto też zasięgnąć opinii dekarza i poprosić go o sprawdzenie stanu konstrukcji dachu oraz skontrolować instalację elektryczną w budynku i upewnić się, że można do niej podłączyć nowe pomieszczenia na poddaszu bez jej przeciążenia.

Załatw formalności

Przed rozpoczęciem prac trzeba sprawdzić, jakie formalności załatwić – m.in. jakie pozwolenia będą niezbędne. Na pewno będzie wymagane pozwolenie właściciela budynku, wspólnoty lub administracji na zmianę sposobu użytkowania poddasza, a także zgoda na wykonanie zaplanowanych prac remontowych, a w przypadku modyfikacji konstrukcji dachu czy montażu okien połaciowych również pozwolenie na budowę. Gdy poddasze jest w budynku zabytkowym, wymagana jest zgoda konserwatora zabytków.

Przed rozpoczęciem prac należy uzyskać w urzędzie gminy warunki przebudowy lub dostosować się do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, sporządzić projekt architektoniczno-budowlany i dołączyć do niego zezwolenia oraz uzgodnienia. Wszystkie dokumenty należy złożyć w starostwie powiatowym. Jeśli urząd nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, po miesiącu można rozpocząć prace budowlane.

Prace

Pierwszy etap prac powinien polegać na wykonaniu izolacji stropu. Izolację można wykonać za pomocą wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Po ociepleniu kolejnym krokiem jest tzw. sucha zabudowa – montaż ścianek i sufitów z płyt kartonowo-gipsowych. Na gotowe ściany nakłada się warstwę gładzi gipsowej, którą po wyschnięciu można pomalować. Należy pamiętać również o jego prawidłowym oświetleniu, wybierając trwałe, wydajne i energooszczędne rozwiązania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *