Jak odnowić drzwi

0 142

Ważnym elementem domu są drzwi, których trwałość zapewnia bezpieczeństwo domownikom, a dokładne wykonanie – użyteczność na długi czas. Z upływem czasu drewno traci jednak swoje walory estetyczne i wówczas warto pomyśleć o odświeżeniu drzwi. Kilka prostych zabiegów sprawi, że będą wyglądały jak nowe, bez konieczności wymiany wszystkich w mieszkaniu. Najważniejsze to mieć pomysł i trochę czasu, by drobnym nakładem finansowym zmienić charakter drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.

Po prostu pomaluj

Najłatwiejszy i najszybszy sposób na poważne zmiany w wyglądzie drzwi to pomalowanie farbą. W zależności od stopnia modyfikacji można wybrać intensywną barwę lub nadać tylko delikatny połysk. Przed przystąpieniem do malowania koniecznie trzeba odpowiednio przygotować drzwi do zabiegu, czyli wyszlifować, oczyścić oraz ewentualnie uzupełnić ubytki w strukturze. Przyda się również impregnacja drewna. Dobór koloru zależy od naszego gustu. W sklepach dostępna jest szeroka gama braw – modny granat, pudrowy róż czy subtelna szarość. Ponadto można też wybrać czy drzwi będą mieć połysk, a może będą kompletnie matowe. W ostatnim czasie wiele osób stosuje jeszcze inną metodę malowania drzwi – z użyciem farby tablicowej, która tworzy specjalną powłokę. Dzięki temu dzieci mogą malować drzwi pisakami lub kredą, tworząc unikatowy obraz i atmosferę domu.

simazoran/bigstockphoto.com

Wybierz gustowną tapetę

Kto powiedział, że tapetą można oklejać tylko ściany. Z powodzeniem można nią ozdabiać również drzwi. Podobnie jak w przypadku malowania, powierzchnię drzwi należy wyrównać i wyczyścić, aby tapeta mogła dobrze przywrzeć do drewna. Niezliczona liczba wzorów i faktur tapet pozwala puścić wodzę fantazji i stworzyć wyjątkowe drzwi, np. z efektem 3D czy stylizowana na dawne bramy pałacowe. Poza tym istnieje możliwość wykorzystania foli samoprzylepnej, na której można wykonać piękna, autorską grafikę lub użyć niezwykłego zdjęcia.

W detalach siła

Jeśli nie chcemy zmieniać całych drzwi, tylko delikatnie jej „podrasować”, można wykorzystać materiał lub blachę ocynkowaną. W sklepach dostaniemy też gotowe do montażu mozaiki z kolorowych elementów. Interesująco prezentują się też drzwi, na których zamontowane są lustra, które od razu optycznie powiększają dane pomieszczenie. Dodanie zabytkowych lub antycznych tabliczek bądź numerków będzie zaskakujące i nowoczesne. Uwagę z pewnością przyciągnie także designerska klamka lub wizjer.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *