Jak malować sufit?

0 106

Malowanie sufitu wydaje się być proste, jednak w praktyce okazuje się dużo trudniejsze niż pomalowanie ścian. Sufit musi być pomalowany idealnie, gdyż nie ma jak zakryć powstałych na nim niedoskonałości. Na źle pomalowanym suficie widać ślady pędzla czy wałka. Warto przestrzegać prostych zasad, które mogą zagwarantować sukces i pozwolą na idealne pomalowanie sufitu, niezależnie od koloru, jaki wybraliśmy.

Należy pamiętać o tym, że podczas remontu sufit maluje się najpierw, zatem musi być poprawnie pomalowany jeszcze przed malowaniem ścian i wykończeniem wnętrza, bo poprawki na koniec remontu mogą grozić pochlapaniem gotowego już wnętrza. Dobrze wyglądający sufit jest bazą dla dobrego wyglądu całego pomieszczenia.

AndreyPopov/bigstockphoto.com

Na początek należy wynieść z pomieszczenia wszystkie przedmioty, które są niepotrzebne. Następnie trzeba zabezpieczyć podłogi. Można to zrobić taśmą, rozłożyć folię lub gazety czy kartony, nie zapominając przy tym o zabezpieczeniu kontaktów oraz listew przypodłogowych i innych elementów, które można pobrudzić, a których nie da się wynieść.  Dzięki temu sprzątanie po remoncie będzie szybkie i przyjemniejsze.

Do malowania potrzebne będą pędzle, wałki, odpowiednia farba oraz odpowiednie ubranie ochronne. Do malowania sufitów najlepiej wybierać farby matowe, które tłumią refleksy światła. Jeżeli chcesz uzyskać efekt, w którym pokój będzie wydawał się wyższy, możesz pomalować sufit na inny jasny pastelowy kolor. Jeżeli chciałbyś optycznie obniżyć sufit, bo pomieszczenie jest wysokie, możesz wraz z sufitem pomalować na ten sam kolor ścianę na górze lub pomalować sufit na ciemniejszy kolor. Pamiętaj, by nałożyć taśmę malarską na linii łączenia kolorów między sufitem a ścianą. Taśmy malarskie trzeba zerwać, gdy farba będzie jeszcze wilgotna. W przeciwnym wypadku można zerwać ją z kawałkami farby i powstaną brzydkie nierówności.

Malowanie sufitu najlepiej rozpocząć od okien, zaczynając od tych, przez które wpada więcej światła.  Następnie należy pomalować miejsca trudno dostępne, takie jak narożniki, miejsca wokół lamp i kratek wentylacyjnych. Najlepiej wykonać to pędzlem, a pozostałą prostą płaszczyznę lepiej pomalować już wałkiem. Maluj sufit za pomocą wałka z długim włosiem, bo zmniejszysz dzięki temu połyskliwość sufitu. Drugą warstwę farby nakłada się malując pasy prostopadłe do pierwszych, dzięki czemu nie będzie na suficie smug. Jeżeli po wyschnięciu na suficie nie ma miejsc, które wymagają poprawy, można uznać misję za wykonaną i przystąpić do kolejnych etapów remontu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *