Ciemne kolory w małych pomieszczeniach?

0 78

Często twierdzi się, że w małych mieszkaniach powinno się stosować tylko jasne kolory, by optycznie powiększyć pomieszczenia. Czy zatem jeśli mamy 40 mkw. w bloku, a lubimy wyraziste kolory, musimy z nich rezygnować? Niekoniecznie – jeśli zastosujemy je umiejętnie.

Zacznijmy od doboru odcienia. Jeśli boimy się, że nasz ulubiony kolor może przytłoczyć wnętrze, wybierzmy jego mniej intensywną wersję. Jeśli zdecydujemy się na ciemne ściany, połączmy je z jasnymi meblami i jasną podłogą. Możemy też pomalować jedną ścianę ciemnym lub intensywnym kolorem jako żywszy akcent. Ciekawie na jej tle będą wyglądały kontrastujące meble – białe lub z naturalnego drewna. Ciemna ściana pomoże również wyeksponować obrazy i plakaty.

ismagilov/bigstockphoto.com

Jeśli obawiamy się mocnych kolorów ścian lub nie mamy możliwości zrobienia remontu, zawsze możemy postawić na kolorowe dodatki. Ozdobne poduszki na kanapę, bieżniki, podkładki pod talerze, dywaniki, ceramika w naszych ulubionych kolorach ożywią pomieszczenie i nadadzą mu indywidualny charakter. Możemy również skompletować wspomniane dodatki w kilku zestawach kolorystycznych i zmieniać je w zależności od nastroju czy okazji – zwłaszcza jeśli pozostałe elementy wystroju są neutralne. Jest to szybki i niedrogi sposób, by odmienić wnętrze, które już nam się nieco opatrzyło.

W podobny sposób można ożywić kolorem łazienkę, nawet małą – i nie trzeba od razu skuwać płytek. Możemy pomalować nasyconym kolorem ściany w miejscach nie pokrytych płytkami albo przemalować szafki. Czasem już sama wymiana ręczników, chodników, półek czy lustra, a także umieszczenie barwnych dodatków (obrazek, plakat, fototapeta) umożliwia wprowadzenie ulubionego koloru, odmienia wygląd łazienki, a zarazem nie przytłacza.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *