Instalator kolektorów słonecznych

0 302

W prasie można ostatnio zauważyć sporo ogłoszeń pracy dla instalatora kolektorów słonecznych. Postanowiłem sprawdzić jakie wymagania mają obecnie pracodawcy wobec instalatorów oraz jakie perspektywy na rynku pracy ma obecnie instalator kolektorów słonecznych.

W prasie można ostatnio zauważyć sporo ogłoszeń pracy dla instalatora kolektorów słonecznych. Postanowiłem sprawdzić jakie wymagania mają obecnie pracodawcy wobec instalatorów oraz jakie perpektywy na rynku pracy ma obecnie instalator kolektorów słonecznych.

Zadania jakie stoją przed instalatorami kolektorów słonecznych to przede wszystkim zamontowanie i prawidłowe podłączenie całej instalacji kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych – przeważnie w domach jedno lub wielorodzinnych, okresowa konserwacja zainstalowanego sprzętu i wyjazdy w celu naprawy awarii instalacji, czyli tak zwane akcje serwisowe. Wielu pracodawców wymaga także od instalatorów kolektorów słonecznych, aby aktywnie pozyskiwali nowych klientów na swoje usługi, co akurat uważam za spore nadużycie. Szukając oszczędności firmy zamiast zatrudniać oddzielnie handlowców zrzucają tą odpowiedzialność na instalatorów kolektorów i z fachowca robi się także handlowca.

Czego jeszcze wymaga się od przyszłego instalatora? Przede wszystkim musi on posiadać doświadczenie w instalowaniu kolektorów słonecznych, właściwe uprawnienia do pracy na dużych wysokościach. Instalator kolektorów słonecznych powinien wykazać się także przynajmniej podstawową znajomością branży energetyki słonecznej, a także sporą dyspozycyjnością. Z racji tego, że ta praca wymaga dużej mobilności instalator kolektorów słonecznych powinien posiadać także prawo jazdy kategorii B. Od instalatora kolektorów pracodawcy oczekują także uczciwości i precyzyjnego wykonywania obowiązków, bo sprawność, szybkość i precyzja to w końcu cechy dobrego fachowca.

Na co może liczyć instalator kolektorów słonecznych? Przede wszystkim na dość wysokie zarobki, często także otrzymuje support merytoryczny i techniczny.

Podusmowując zawód instalatora kolektorów słonecznych jest w Polsce zawodem stosunkowo nowym, więc jeszcze nie rozwiniętym, co daje szanse na spory rozwój zawodowy,  a dzięki modzie na ekologię i oferowanemu dofinansowaniu do kolektorów ma szanse stać się także zawodem profitowym. Firm, które oferują montaż i instalację kolektorów powstaje bardzo dużo, więc można liczyć na to, że ofert pracy dla instalatorów kolektorów słonecznych będzie również coraz więcej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *