Koszty dodatkowe kredytu mieszkaniowego

0 99

Banki oraz instytucje finansowe nie przyznają kredytów z dobroci serca, tylko z powodu chęci zysku. Wszystkie kredyty, szczególnie te mieszkaniowe związane są z dodatkowymi kosztami dla kredytobiorcy, głównym z nich jest właśnie prowizja dla banku, którą nalicza się na podstawie procent od całej pożyczonej sumy i następnie rozkłada na kolejne okresy spłaty.

Każda rata kredytu mieszkaniowego zawsze składała się będzie z należnego kapitału oraz doliczonych odsetek. W zależności od systemu preferowanego przez danego kredytodawcę raty mogą być albo równe (całkowita rata jest elementem stałym) albo też malejące (jedynie spłacany kapitał jest stały, a odsetki naliczane są od sumy, której jeszcze kredytobiorca nie zwrócił).

Należy jednocześnie pamiętać, że oprocentowanie w przypadku większości ofert kredytów hipotecznych i mieszkaniowych będzie się zmieniało, co jest zależne od ogólnie przyjętych stawek rynkowych. Banki przeważnie co kwartał albo co pół roku, będą zmieniały oprocentowanie kredytów hipotecznych na korzyść lub też niekorzyść kredytobiorców.

Jeśli chodzi o samą wysokość oprocentowania kredytu mieszkaniowego to może być ona naprawdę różna i także zależna od samego kredytodawcy. W skali roku odsetki stanowią jednak przeważnie od około sześciu do jedenastu procent całej pożyczonej sumy. Jak więc widać oddajemy bankom pożyczone sumy z dosyć dużą nawiązką – w wielu przypadkach skorzystanie z oferty kredytowej instytucji finansowej jest jedynym sposobem na zdobycie niezbędnych funduszy do zakupu mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *