Dopłaty dla czynszów dla dotkniętych skutkami koronawirusa

0 91

Szykuje się wsparcie dla najemców dotkniętych kryzysem związanym z pandemią, którzy spełniają dane kryteria. Ministerstwo Rozwoju planuje dopłacać do czynszu osobom wynajmującym mieszkania. Kwota przeznaczona na ten cel ma wynieść w tym roku około 400 milionów złotych. Nie jest jednak wykluczone, że realna kwota znacznie przewyższy tę założoną. Minister Jadwiga Emilewicz obiecuje bowiem, iż nawet w przypadku, gdy wniosków spełniających kryteria będzie więcej, pieniądze się znajdą.

Dopłata dla wszystkich

Każdy, kto poprawnie złoży wniosek i spełni wyznaczone przez Ministerstwo Rozwoju kryteria, otrzyma wsparcie finansowe. Szacuje się w tym momencie, że pomoc będzie kosztowała Państwo Polskie około 400 milionów złotych. Nie można jednak wykluczyć, że realnie będzie to więcej pieniędzy. Plany są takie, aby nie odmówić pomocy nikomu, kto tego realnie potrzebuje.

Flynt/bigstockphoto.com

Jakie są kryteria?

Nie różnią się one za bardzo od tych, które są stosowane przy kwalifikowaniu osób chętnych na dodatki mieszkaniowe. Będzie liczył się tu bowiem dochód oraz powierzchnia lokalu. Wynajmujący będzie musiał również udowodnić, że w związku z koronawirusem jego dochód miesięczny zmniejszył się o co najmniej 25% w stosunku do poprzedniego roku. Aby to zrobić, będzie zobowiązany podać dochód z I kwartału 2020 roku (bądź wybrane 3 miesiące tego roku) w porównaniu z rokiem 2019. Po wyliczeniu średniej dochodu z podobnego okresu 2019 i 2020 roku, będzie można ocenić czy wnioskodawca spełnia kryteria i kwalifikuje się do skorzystania z pomocy.

Kto będzie mógł skorzystać?

W tym przypadku nie będzie podziału na osoby, które wynajmują mieszkanie komercyjnie albo prywatnie. Każdy wniosek zostanie potraktowany tak samo. Zatem pomoc finansowa obejmie każdego, kto spełni podane kryteria.

Trudności z opłacaniem wynajmowanych lokali to problem, który dotknął wiele osób. Jest to wina panującej na całym świecie sytuacji – pandemii oraz kryzysu. Na szczęście najemcy nie zostali bez pomocy. W planach są dopłaty do czynszu dla każdego, kogo 3-miesięczny dochód z tego roku będzie o 25% niższy niż dochód w podobnym okresie 2019 roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *