Co zyskasz, wynajmując mieszkanie studentom?

0 1810

Decydując się na wynajęcie mieszkania musimy wiedzieć, jakich lokatorów szukamy: osób uczących się, pracujących, rodzin z małymi dziećmi czy bez dzieci, a może osób samotnych. Od tego, kto będzie u nas mieszkał, będzie zależała między innymi wysokość kwoty, jaką będziemy mogli pobierać za wynajem. Kogo zatem wybrać?

Grupą społeczną, najczęściej korzystającą z opcji wynajmu mieszkania są studenci – znajdujący się na początku swojego „dorosłego życia”, na ogół nie mogą sobie pozwolić na kupno własnego lokum. Zazwyczaj również, w celu ograniczenia kosztów, związanych z utrzymaniem mieszkania, decydują się na wynajem wieloosobowy. Wielu osobom zależy także na mieszkaniu jak najbliżej uczelni, jeżeli więc dysponujemy nieruchomością, znajdującą się w pobliżu ośrodka akademickiego, wynajem studentom wydaje się dobrym pomysłem. Niektórzy jednak, co widoczne jest w wybranych ogłoszeniach, unikają studentów z obawy o stan mieszkania. Czy słusznie?

Wynajem mieszkania studentom

Rozpatrując wszystkie za i przeciw, należy mieć na uwadze, że studenci to specyficzna grupa, o określonych potrzebach mieszkaniowych.

Korzyści z wynajmu mieszkania studentom

  • W zależności od wielkości oferowanego przez nas lokalu (ilość pokoi) i preferencji poszczególnych lokatorów, w jednym mieszkaniu może zamieszkiwać od dwóch do nawet ośmiu osób – stanowi to zatem szansę wynajmu mało popularnych obecnie dużych, trzy- lub czteropokojowych mieszkań. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wynajmu pojedynczych pokoi, co pozwala nam na uzyskanie większego dochodu, niż w przypadku udostępnienia całego mieszkania jednej osobie lub rodzinie.
  • Wynajem mieszkania studentom charakteryzuje się również względnie pewnym okresem najmu, trwającym co najmniej tyle, co rok akademicki (dziesięć miesięcy) lub dłużej, w przypadku studentów pracujących w wakacje. Ponadto, jeśli łączą nas z nimi dobre relacje, możemy liczyć nawet na kilkuletni najem, a w sytuacji rezygnacji pojedynczych lokatorów, nie musimy się martwić o poszukiwanie ich następców – zwykle zajmują się tym osoby, które zostały w mieszkaniu.
  • W opinii niektórych właścicieli mieszkań, studenci to grupa najemców o obniżonych wymaganiach, jeśli chodzi o standard mieszkania. W większości przypadków rzeczywiście wystarczy jedynie podstawowe umeblowanie (łóżko, biurko, szafa) i wyposażenie (kuchnia, łazienka) mieszkania. Bez względu jednak na ilość udostępnionych mebli i sprzętów, z myślą o ich długim użytkowaniu, warto zainwestować w te jakościowo lepsze.

Na co warto uważać?

Z uwagi na rozpowszechniony obraz studenta-imprezowicza, obawy związane z wynajmem mieszkania studentom, dotyczą zazwyczaj kwestii zaniedbania i zniszczenia lokalu oraz opóźnień w płatnościach. W większości przypadków wydają się one bezzasadne, a nawet niesprawiedliwe, jednak aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi kosztami wyrządzonych szkód, warto kwestie ich finansowania i/lub naprawy zawrzeć w umowie najmu. W celu dodatkowego zabezpieczenia, możemy również pobrać kaucję na poczet pokrycia spowodowanych przez lokatorów zniszczeń. Gwarancją dokonywania regularnych płatności oraz pokrywania kosztów napraw może być również zawarcie umowy z rodzicami/opiekunami lokatora. Jest to częsta praktyka w przypadku studentów pierwszego roku i stanowi o tyle wygodne rozwiązanie ponieważ, przez cały okres trwania najmu oficjalnym najemcą mieszkania/pokoju jest rodzic, do którego w razie potrzeby będziemy mogli się zwrócić.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *