Apartament – co to znaczy?

0 2675

Nieraz można trafić na oferty sprzedaży bądź wynajmu apartamentów. Jednak słowo to bywa używane na wyrost i nieraz okazuje się, że kryje się pod nim zwykłe mieszkanie o przeciętnym standardzie, a nawet mikroskopijna kawalerka. Tego typu nieporozumienia mogą wynikać ze zbyt dosłownego przeniesienia z j. angielskiego słowa „apartment”, które oznacza po prostu mieszkanie. Czym zatem powinien charakteryzować się apartament?

Pojęcie apartamentu nie jest zdefiniowane w przepisach. Jednak przyjmuje się, że apartament z prawdziwego zdarzenia powinien mieć odczuwalnie wyższy standard niż typowe mieszkanie w bloku.

Wynajem apartamentów

fot. elenathewise/bigstockphoto.com

Apartamenty znajdują się zwykle w bardzo korzystnych i prestiżowych lokalizacjach – najczęściej w dzielnicach centralnych, ale z dala od ruchliwych ulic, w urokliwych, zacisznych okolicach, w pobliżu zabytków, parków czy zbiorników wodnych. Wyjątkiem są niektóre apartamentowce w ścisłych centrach miast, gdyż tu najważniejsze jest położenie w pobliżu kluczowych obiektów biznesowych. Mieszkańcy apartamentów mają łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej oraz oferty rozrywkowo-kulturalnej.

Jeśli chodzi o budynki, w których znajdują się apartamenty, mamy tu zwykle do czynienia z nowymi apartamentowcami albo z kamienicami. Obiekty tego pierwszego typu powinny spełniać określone wymagania dotyczące części wspólnych. Są wyposażone w garaże podziemne i w windy docierające na każdy poziom (nawet jeśli budynek ma mniej niż 4 kondygnacje). Są też strzeżone i posiadają zabezpieczenia antywłamaniowe. Wejścia i korytarze powinny być starannie wykończone materiałami wysokiej jakości. Apartamentowce zwykle są inwestycjami dość kameralnymi, z niewielką liczbą mieszkań – wyjątkiem są wysokościowce. Jeśli chodzi o starsze kamienice, powyższe standardy nie zawsze są spełnione z przyczyn technicznych (np. nie wszędzie jest możliwość dobudowania garażu podziemnego czy zamontowania windy). Jednak jest to rekompensowane przez walory architektoniczne budynku i estetykę części wspólnych.

Jedną z cech apartamentu jest jego przestronność. Oznacza to dość spory metraż, którego dolna granica nie jest jednoznacznie określona, ale zwykle przyjmuje się ok. 100 mkw. Czasem uwzględnia się lokale mniejsze, o ile są przeznaczone dla jednej osoby czy pary, której taka powierzchnia wystarczy do zachowania odpowiedniego komfortu. Jednak użycie słowa „apartament” w odniesieniu do mieszkania mniejszego niż 70 mkw. jest już raczej nieadekwatne. Apartamenty mają też ponadprzeciętną wysokość – minimum 2,9 m, pdczas gdy zwykłe mieszkania w blokach mają 2,5-2,7 m.

Jeśli chodzi o rozkład lokalu, powinien on umożliwiać wyodrębnienie strefy dziennej i nocnej, by zapewnić domownikom prywatność. Wyjątkiem mogą być lofty, w których przede wszystkim liczy się otwarta przestrzeń, a podział funkcjonalny nie jest tak istotny (choć tu z kolei spotyka się lokale dwupoziomowe, ze strefą prywatną na piętrze/antresoli). Większy metraż umożliwia też wygospodarowanie miejsca na pomieszczenia, z których w segmencie popularnym nieraz się rezygnuje – garderobę, pralnię, spiżarnię, kilka łazienek, a nawet piwniczkę na wina.

Apartamenty powinny spełniać wyśrubowane normy, jeśli chodzi o jakość użytych materiałów i wyposażenia (naturalny kamień, drewno, designerskie oświetlenie, markowy sprzęt AGD itp.). Ważne jest też odpowiednie wyciszenie zapewniające komfort niezależnie od pory dnia oraz doświetlenie światłem dziennym, zapewnione przez duże okna.

Szczególnym rodzajem apartamentu jest penthouse. Jest to apartament na najwyższym piętrze budynku wielorodzinnego; nieraz zajmuje dwa górne poziomy lub więcej. Zwykle przynależy do niego także taras. Penthouse zapewnia bardzo atrakcyjny widok, a przy tym jest położony na tyle wysoko, że nie słychać w nim miejskiego zgiełku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *