Miejsce do pracy bądź nauki w mieszkaniu

0 80

Jeżeli mieszkają z nami dzieci w wieku szkolnym bądź pracujemy z domu, niezbędne nam będzie wygodne miejsce do nauki lub pracy. Taki kącik sprzyjający skupieniu możemy wygospodarować nawet w małym pomieszczeniu – co może być istotne np. dla ludzi wynajmujących niewielkie mieszkania. Idealne miejsce do pracy to oczywiście przestronny, przeznaczony tylko do tego celu pokój, oświetlony naturalnym światłem i z pięknym widokiem za oknem. Ale spokojnie – poradzimy sobie i bez tego. Na co warto zwrócić uwagę?

Na swoją „pracownię” wybierzmy część pokoju możliwie oddaloną od ciągu komunikacyjnego – przechodzący za plecami ludzie nie sprzyjają skupieniu.

fizkes/bigstockphoto.com

Zadbajmy o właściwie ustawienie biurka względem okna. Najlepiej, by źródło światła słonecznego znajdowało się po przeciwnej stronie niż ręka, którą piszemy. Jeśli takie ustawienie jest niemożliwe, umieśćmy mebel przodem do okna, pamiętając przy tym o kupnie grubej, nieprześwitującej rolety, która zapobiegnie oślepieniu nas mocnym światłem dziennym.

Dostosujmy wysokość blatu do swojego wzrostu. To banał, ale bywa, że o tym zapominamy. Standardowa wysokość blatu oscyluje pomiędzy 72cm a 75 cm. Nie oznacza to, że taki uśredniony wymiar będzie odpowiedni akurat dla nas. W sieci znajdziemy specjalne kalkulatory, pomagające obliczyć optymalną dla naszego ciała wysokość blatu biurka. Skorzystajmy z nich. Długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji skutkuje piętrzącymi się niepostrzeżenie problemami z kręgosłupem.

Żyjemy w kraju, w którym przez znakomitą większość roku jest… ciemno. Zadbajmy zatem o dobre oświetlenie sztuczne. Wybierzmy lampę zaopatrzoną w stosowny klosz (częściowo przysłonięte źródło światła). Dobrze, aby obracała się ona swobodnie w kilku osiach.

Pokoje dziecięce są często niewielkie i trudno w nich swobodnie ustawić odpowiedniej wielkości biurko. Ale sam blat pod komputer nie wystarczy. Dziecko musi mieć gdzie rozłożyć podręczniki, zeszyty, duże atlasy. Młodsze pociechy będą potrzebowały miejsca do wykonania różnego rodzaju prac plastycznych (malowanie, wycinanie, lepienie). Weźmy to pod uwagę, kupując stosowny mebel. Ważną, a niedocenianą składową sukcesu jest porządny biurowy fotel. Powinien mieć solidne oparcie i być odporny na próby przeważenia do tyłu, by zapobiegać domowym wypadkom. W przypadku dzieci i młodzieży szczególnie ważna jest regulowana wysokość siedzenia, o ile nie planujemy powtarzać tego typu zakupów co rok (dzieci szybko rosną!).

Co z wystrojem wnętrza? Specjaliści od psychologii koloru twierdzą, iż pewne kolory i faktury pogłębiają skupienie, a inne – wręcz je uniemożliwiają. Ponoć najlepiej pracuje się w pomieszczeniu o ścianach w odcieniach szarości, bieli czy niebieskiego. Żółty czy pomarańczowy podnoszą poziom energii, ale utrudniają skoncentrowanie się na jednej czynności. Cóż, ważne, by przyszły użytkownik takiego kącika do pracy czy nauki czuł się w nim komfortowo. Najważniejsze są tu preferencje indywidualne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *