Wywłaszczenie nieruchomości

0 108

Jeżeli jesteśmy właścicielem nieruchomości, którą Skarb Państwa (lub jednostka samorządu terytorialnego) chce wywłaszczyć, Konstytucja RP gwarantuje nam odszkodowanie. Wysokość takiego odszkodowania musi być równa wartości nieruchomości oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego na podstawie stanu nieruchomości, jej usytuowania, przeznaczenia w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego, a także aktualnych cen na rynku nieruchomości.

Wypłata odszkodowania następuje jednorazowo, w okresie czternastu dni od decyzji o wywłaszczeniu. W wypadku jakichkolwiek opóźnień beneficjent może domagać się karnych odsetek, nawet jeśli nie poniósł z tytułu opóźnień żadnych strat, a opóźnienia nie wynikały z winy dłużnika. Istnieje też inna możliwość zadośćuczynienia obywatelowi przy wywłaszczeniu jego nieruchomości, ale musi on wyrazić na nią zgodę. Jest to nieruchomość zastępcza, która znajduje się w zasobach Skarbu Państwa (lub jednostki samorządu terytorialnego, jeśli to on dokonuje wywłaszczenia).

Ewentualną różnicę w wartości nieruchomości wywłaszczanej i zastępczej wypłaca się obywatelowi tak jak odszkodowanie. Przeniesienie własności nieruchomości zamiennej na obywatela następuje w dniu ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu i jest podstawą do wpisu w księdze wieczystej.

Istnieje także możliwość zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, jeżeli Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego zmieni przeznaczenie tej nieruchomości. Wtedy były właściciel (lub jego spadkobiercy) mogą domagać się zwrotu nieruchomości. Zobowiązani są jednak wtedy zwrócić odszkodowanie lub nieruchomość zamienną. W każdym z wypadków Konstytucja RP gwarantuje, iż obywatel nie straci na operacji wywłaszczenia.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *