Wybór kabiny prysznicowej i brodzika

0 197

Obecnie najpopularniejszym wyborem podczas urządzania łazienki jest kabina prysznicowa. Dużą zaletą tego rozwiązania jest oszczędność powierzchni, komfort użytkowania oraz skrócenie czasu spędzanego w łazience. Daje to również większy wachlarz możliwości przy aranżacji łazienki.

Jeżeli decydujemy się na kabinę z brodzikiem, warto mieć na uwadze kilka aspektów, takich jak głębokość, kształt i materiał. Jakie są rodzaje kabin prysznicowych i brodzików? O tym w dalszej części artykułu.

Kabiny prysznicowe

Przyścienne – są kabinami, w których jedna ze ścian przylega do ściany łazienkowej, na której usytuowana jest bateria. Brodziki odpowiednie do tego rodzaju to: prostokątne, wielokątne i półokrągłe.

Narożne – montowane są w rogu łazienki, przez co zajmują bardzo mało miejsca. Ze względu na to są najczęściej wybieranym typem przez kupujących. Wśród tych kabin wyróżnia się kilka kształtów, zależnych od rodzaju brodzika. Są to kabiny kwadratowe, półokrągłe i wielokątne.

Wolnostojące – nie opierają się na żadnej ścianie łazienkowej i potrzebują najwięcej miejsca, dlatego polecane są do łazienek o dużym metrażu lub salonów kąpielowych. Nadają wnętrzu nowoczesny i nietypowy wygląd, ale wymagają specjalnego połączenia wodno-kanalizacyjnego. Kabiny te sprzedawane są jako komplet z brodzikiem, baterią i obudową.

Wnękowe – kabiny, które wymagają do montażu wyłącznie drzwi, ponieważ resztę stanowią ściany wnęki. Można wykorzystać istniejące już zagłębienie w łazience lub zbudować je do celu za pomocą płyt kartonowo-gipsowych, które następnie okłada się płytkami.

Brodziki

Płaskie – mają bardzo korzystny wygląd, można montować je na równym poziomie z płytkami podłogowymi lub unieść niewiele ponad płytki. Brodziki płaskie charakteryzują się prostotą i wygodą użytkowania, ponieważ łatwo się do nich wchodzi. Do tego rodzaju konieczny jest specjalny, niski syfon, dlatego też należy pamiętać o tym jeszcze przed podjęciem prac remontowych, aby powierzchnia była odpowiednio przygotowana.

Głębokie – do wyboru są głębokości od 9 do 16 cm, ale zdarzają się też głębsze. Brodziki takie spotkać można często z wyprofilowanym miejscem do siedzenia, dzięki czemu jest możliwość wzięcia prysznica w pozycji siedzącej lub wykonania kąpieli stóp. Rodzaj ten nie wymaga specjalnej instalacji, ponieważ bez problemu mieszczą się pod nim wszystkie elementy kanalizacyjne.

Jest jeszcze trzecia możliwość na prysznic – bez brodzika. Daje to przestrzenny efekt aranżacyjny. Tak jak w przypadku brodzików płaskich, te również wymagają uprzedniego zaplanowania instalacji, a także odpowiedniego wyprofilowania podłogi, która powinna mieć lekki spad w kierunku odpływu.

Jaki rodzaj wybrać?

Wybierając brodzik warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Dla osób starszych i niepełnosprawnych zdecydowanie lepszy będzie brodzik płaski, do 6 cm, najlepiej z ryflowanym dnem i powierzchnią antypoślizgową. Brodzik głęboki natomiast sprawdzi się w przypadku rodziców z małymi dziećmi, gdyż może zastąpić małą wannę.

Na koniec warto wspomnieć o mieszkaniach na wynajem. Jaki rodzaj będzie najlepszy w tym przypadku? Mieszkania na wynajem mają najczęściej ograniczoną powierzchnię w łazience, dlatego też najlepiej wybrać kabinę prysznicową narożną, bo zajmuje najmniej miejsca. Kabina taka będzie prawdopodobnie intensywnie używana, a w tym przypadku lepszy będzie wybór drzwi otwieranych, które są bardziej trwałe od przesuwnych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *