Wielka płyta dobrze się sprzedaje

0 35

Mało atrakcyjne zewnętrznie, ale solidnie wybudowane – nieruchomości z wielkiej płyty są na topie i sprzedają się w ekspresowym tempie. Skąd zainteresowanie mieszkaniami w szarych blokowiskach? Osiedla tego typu są przede wszystkim tańsze niż nowo wybudowane lokale. Ponadto wielka płyta znajduje się zazwyczaj w dogodnym położeniu w danym mieście i posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę.

Okazuje się, że mieszkania z wielkiej płyty w miastach wojewódzkich są tak popularne, że brakuje nowych ofert. Nieruchomości wystawione na sprzedaż szybko znajdują nabywców. Zdarza się, że ogłoszenie znika jeszcze tego samego dnia. Wbrew pozorom bloków z okresu PRL-u nie jest aż tak wiele, a w okresie wzmożonego pobytu na nieruchomości, ich niska cena stanowi nie lada okazję. Są jednak miasta, gdzie dominuje wielka płyta – tak jest np. w Kielcach. Szacuje się, że w stolicy województwa świętokrzyskiego niemal 40 procent mieszkań to te z bloków z lat siedemdziesiątych.

Gudella/bigstockphoto.com

Zdecydowanie niższy wskaźnik nieruchomości z wielkiej płyty występuje w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie Wrocławiu oraz Warszawie. Popularne aglomeracje silnie rozwijają się pod względem nieruchomości deweloperskich, których jest ponad 90 procent. Dlatego jeśli pojawia się oferta na stare budownictwo, szybko znika z portalu, bo wyróżnia się ceną na tle innych ogłoszeń.  Szacuje się, że mieszkania tego typu mogą być tańsze nawet o 20 procent w porównaniu z nowym lokalem na strzeżonym osiedlu. Taka różnica bywa decydująca przy wyborze inwestycji.

Mieszkańcy osiedli z wielkiej płyty niechętnie też sprzedają takie lokale. Ich dogodne położenie, z łatwym dojazdem do centrum miasta i pełnym zapleczem handlowo-usługowym, czyni takie mieszkanie doskonałymi pod wynajem. Różne raporty wskazują, że właśnie takie mieszkania wynajmowane są długoterminowo, głównie budżetowo przez studentów i przyjezdnych pracowników. Co ciekawe, budowanie w oparciu o technologię wielkiej płyty wcale nie odeszło do lamusa i w wielu europejskich państwach, a także coraz częściej w Polsce, powraca się do budowy charakterystycznych osiedli, ale w ciekawszych kolorach. Wiele wskazuje na to, że najbliższe 12 miesięcy przyniosą kolejne nowe nieruchomości z wielkiej płyty, która z pewnością szybko się sprzedadzą.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *