Tynk japoński

0 168

Tynk japoński, inaczej tapeta natryskowa, to nawierzchnia ścienna, która łączy cechy tradycyjnego tynku i tapety. Składa się z bawełny, włókien celulozowych, włókien mineralnych, barwników i czasem dodatków ozdobnych, takich jak mika czy brokat.

Tynk japoński nadaje się do stosowania na niemal każdej powierzchni – betonie, drewnie, tynkach gipsowych czy betonowo-wapiennych. Jego trwałość i odporność można zwiększyć pokrywając go warstwą lakieru bezbarwnego. Nielakierowany tynk nie jest natomiast polecany w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienki czy kuchnie.

Ange1011/bigstockphoto.com

Przygotowaną masę nakładamy na suchą, czystą ścianę za pomocą packi lub pistoletu natryskowego – w ten sposób uzyskamy efekt gładkiej, jednolicie pokrytej ściany. Jeśli jednak chcemy uzyskać bardziej zróżnicowaną fakturę, możemy zastosować stemple i wałki z włosiem różnej długości.

Jeśli chodzi o zalety tynku japońskiego, skutecznie kryje on pęknięcia i nierówności podłoża, a także zwiększa izolacyjność termiczną i akustyczną. W przeciwieństwie do tapety warstwa tynku japońskiego jest jednolita, bez połączeń. Jest on dość łatwy w nakładaniu i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, o ile kładziemy warstwę gładką, w jednym kolorze. Skomplikowane wzory wymagają już większej wprawy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *