TBS będą budować mieszkania na wynajem

0 206

Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma za sprawą programu Mieszkanie+ budować niedrogie mieszkania pod wynajem. Rządowe dofinansowanie ma usprawnić powstawanie kolejnych lokali mieszkalnych, które będą w zasięgu mniej zamożnej części społeczeństwa. W planach jest budowa około 30 tysięcy mieszkań. Na ten cel ma być przeznaczone ponad 750 mln złotych.

Rynek najmu nieruchomości prężnie się rozwija. Wiele osób nie chce się wiązać z jednym miejscem, dlatego decyduje się na długoterminowe wynajmowanie mieszkania. Prywatni właściciele swoje lokale udostępniają za znacznie wyższą opłatę niż będzie to odbywało się w mieszkaniach należących do TBS. Wpłacając kilka procent wartości nieruchomości oraz regularnie opłacając czynsz będzie można korzystać z nowoczesnego mieszkania bez konieczności zaciągania kredytu w banku. Rządowy program Mieszkanie+ ma usprawnić proces wprowadzania zmian, które zlikwidują bariery dotyczące realizacji planów budowlanych. W pierwszej kolejności należy przygotować działki pod budowę, następnie rozpocząć projektowanie komfortowych nieruchomości. Ich najemcy będą pokrywać 30-procentową partycypację, czyli o 5 procent więcej niż jest to obecnie, co ma ułatwić finansowanie kolejnych inwestycji pod wynajem.

Fundusz Mieszkan na Wynajem

fot. PHOTOCREO Michal Bednarek/bigstockphoto.com

Ponadto planowane zmiany dotyczą też możliwości przeniesienia posiadanej partycypacji na członka rodziny lub najemcę. Usprawnienie procedur ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne i niekontrolowaną sprzedaż, która obecnie jest częstym zjawiskiem. Po nowelizacji ustawy zniknie też przepis warunkujący utrzymanie dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego – aktualnie aż 50 proc. mieszkań musi być wynajętych osobom wychowującym dzieci. Zmiany sprawią, że środki z BGK nie zostaną utracone.

Ważnym kryterium w przypadku mieszkań TBS jest dochód danej rodziny. Przekroczenie progu minimalnego dochodu w gospodarstwie domowym dyskwalifikuje rodzinę do wynajęcia danego lokalu mieszkalnego. Ma zostać to złagodzone. Warunkiem dostępu do mieszkań w TBS będzie nieprzekroczenie średniej wielkości wynagrodzenia w danym województwie z uwzględnieniem stałych współczynników. W przypadku wyżej kwoty nadal będzie można starać się o mieszkania, gdyż dopuszczalne będzie przekroczenie proporcjonalne do liczby osób w rodzinie – dla jednej będzie to 110 proc., dla dwóch -165 proc., trzech – 205 proc., a czterech aż 240 procent, i tak dalej. Szereg założeń dotyczących modyfikacji w przepisach budowy i najmu mieszkań od Towarzystwa Budownictwa Społecznego stawowi dopiero zarys możliwości. Ich wprowadzenie musi zostać potwierdzone przez rząd. Dlatego na realizację tych planów trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka lat.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *