Społeczne agencje najmu

0 109

Społeczne agencje najmu to rozwiązanie znane w Europie Zachodniej. W Polsce mało kto o nich słyszał, mimo że już teraz funkcjonują u nas dwie takie firmy. Warto się nimi zainteresować, bo społeczne agencje najmu są obecne we wprowadzanym przez rząd pakiecie mieszkaniowym.

W Polsce funkcjonują obecnie dwie społeczne agencje najmu – poznańskie Miejskie Biuro Najmu oraz warszawska agencja, która działa przy Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Do tej pory SAN nie były w Polsce popularne. Jednak teraz rząd uwzględnił je w ramach ustaw, zwanych pakietem mieszkaniowym, których celem jest zwiększenie dostępności do tanich mieszkań na wynajem. Grupą docelową są osoby, które zarabiają zbyt dużo, aby zapłacić czynsz za mieszkanie według stawki rynkowej, ale i za mało, aby skorzystać z lokalu komunalnego.

Społeczne agencje najmu – czym są?

Społeczne agencje najmu działają w pewnym zakresie tak samo jak komercyjne agencje nieruchomości. Przejmują od właściciela nieruchomości wiele obowiązków, takich jak: szukanie najemców, przygotowywanie i podpisywanie umów, pilnowanie terminów opłacania rachunków i przeprowadzanie napraw i remontów w lokalu.

Od agencji nieruchomości SAN różnią się tym, że niezależnie od tego, czy mieszkanie jest wynajęte czy nie, właściciel otrzymuje od tej instytucji stały czynsz. W zamian za to zgadza się jednak na to, aby lokal wynająć po niższych stawkach niż rynkowe.

Dzięki temu najemcami mogą być osoby, które zarabiają niewiele i płacenie czynszu w rynkowej kwocie przewyższa ich możliwości finansowe.

To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z jednej strony właściciel mieszkania nie musi niczym się przejmować i na konto otrzymuje stały dochód. Z drugiej strony jednak jego zarobek jest niższy niż można by osiągnąć, wynajmując nieruchomość samemu.

Społeczne agencje najmu – zadania

Zakres działalności społecznych agencji najmu nie kończy się jednak na zarządzaniu nieruchomościami. Organizują również inne działania, które mają pomóc lokatorom poprawić ich sytuację finansową, czyli pomagają im znaleźć pracę, organizują przeprowadzkę do nowego lokum i wspierają przy załatwianiu urzędowych spraw.

Twórcy pakietu mieszkaniowego twierdzą, że społeczne agencje najmu będą jednym z czynników, które widocznie przyczynią się do poprawy sytuacji finansowej Polaków. Jak pokazały badania – wiele osób, które teraz zmagają się z wykluczeniem społecznym, byłoby zainteresowane usługami SAN.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *