Rynek najmu w Warszawie

0 562

Statystyki pokazują, że Warszawa to miasto, gdzie jest coraz więcej wynajmowanych mieszkań. Nie może to jednak dziwić – do stolicy co roku przyjeżdża wiele osób, które chcą tutaj studiować albo pracować. Czym charakteryzują się najpopularniejsze lokale? Jakie są trendy w tym aspekcie? Co biorą pod uwagę najemcy? Te i inne kwestie zostaną poruszone w poniższym artykule.

Jakie są cechy najpopularniejszych mieszkań?

Warto wiedzieć, że najczęściej wybierane są mieszkania dwupokojowe, które dodatkowo położone są w centralnych dzielnicach Warszawy. Nie może to zaskakiwać – gros ludzi bierze pod uwagę fakt, że w takich lokalizacjach szybko można dostać się do rozmaitych firm, przedsiębiorstw, szkół i innych często odwiedzanych miejsc. Warto zaznaczyć, że lokatorzy najchętniej wynajmują nieruchomości zlokalizowane w Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie czy Woli. Obecnie. Jeśli chodzi o metraż, to największe zainteresowanie generują mieszkania o powierzchni od 40 do 60 metrów kwadratowych.

rudi1976/bigstockphoto.com

Polacy mieszkający w stolicy naszego kraju coraz chętniej decydują się na mieszkania o wyższym standardzie. Badania pokazują, że wielu ludzi woli płacić więcej pieniędzy, ale za to mieć pewność co do jakości konkretnej nieruchomości. Takie osoby doceniają, że w wybranych lokalizacjach mieszka się po prostu wygodniej i bardziej komfortowo. Nic więc dziwnego, że obecnie nie brakuje właścicieli mieszkań, którzy inwestują w swoje posiadłości. Wiedzą, że wyższy standard, to wyższa kwota czynszu. Poza tym łatwiej można znaleźć najemców, którzy chętnie decydują się na nieruchomości urządzone w nowoczesny sposób.

Profil najemcy

Jeśli chodzi o stolicę, to łatwo można zaobserwować duże dysproporcje w aspekcie osób zainteresowanych mieszkaniami. Z jednej strony mamy studentów, abiturientów czy osoby młode, które znajdują się dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej. Tacy ludzie zazwyczaj poszukują tanich nieruchomości. Bardzo ważne jest też dla nich odpowiednie skomunikowanie z konkretnymi częściami miasta. Nie brakuje również obcokrajowców, którzy chętnie wynajmują mieszkania w Warszawie. Przeważnie są to Ukraińcy, którzy szukają stosunkowo tanich nieruchomości. W tym przypadku standard schodzi nieco na dalszy plan. Przede wszystkim liczy się bowiem cena oraz lokalizacja.

Po drugiej stronie stoją najemcy, którzy szukają nieruchomości pod kątem standardu. Takie osoby cenią sobie jakość na odpowiednio wysokim poziomie. Cenią sobie wygodę i w nowo wynajmowanym mieszkaniu chcą się czuć po prostu swobodnie i przyjemnie. Takie osoby doskonale zdają sobie sprawę, że na komfort i wyższy standard będą musieli ponieść większą cenę. Warto dodać, że tacy ludzie często wolą wynajmować nieruchomości niż postarać się o własne lokum. Dlaczego tak się dzieje? Nie da się ukryć, że obecnie bardzo dużo osób często zmienia pracę czy miejsce zamieszkania. Wynajmowane nieruchomości bardzo się w tym aspekcie przydają. Wszystko dlatego, że błyskawicznie można zmienić miasto czy jego dzielnicę.

Jak kształtują się ceny najmu?

W najpopularniejszych dzielnicach Warszawy, np. w Śródmieściu, koszt najmu to około 57,6 zł/mkw. Nieco mniej płaci się w takich dzielnicach jak Ochota, Mokotów czy Wola.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *