Przeprowadzka krok po kroku

0 26

Aby przeprowadzka przebiegła sprawnie, należy ją odpowiednio zaplanować i zorganizować. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku najemców mieszkań, którzy częściej zmieniają lokum niż osoby posiadające mieszkania na własność.

Przede wszystkim nie powinno się zostawiać pakowania na ostatnią chwilę. Jest ono dobrą okazją, by zrobić przegląd rzeczy i pozbyć się tych, które są niepotrzebne czy zniszczone, a to wymaga nieco czasu. Nawet jeśli mieszkaliśmy gdzieś tylko przez rok, możemy się zdziwić, ile przez ten czas zgromadziliśmy przedmiotów – zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zwolennikami minimalizmu. Zmniejszenie ich liczby z pewnością ułatwi pakowanie i transport. Na pewien czas przed przeprowadzką starajmy się również wykorzystać zapasy spożywcze o długim terminie przydatności (kasze, makarony, przyprawy, przetwory itp.) i kupować tylko to, co musi być świeże i co zjemy na bieżąco.

JacobLund/bigstockphoto.com

Zorganizujmy sobie też odpowiedni zapas kartonów. Dobrym rozwiązaniem w przypadku ubrań są składane szafy z kartonu czy materiału, z półkami i rurkami na wieszaki. W stanie złożonym zajmują mało miejsca, więc można je po prostu schować do czasu, gdy będą znowu potrzebne. Niektóre firmy przeprowadzkowe i sklepy internetowe umożliwiają zakup akcesoriów do pakowania określonych przedmiotów, np. wspomnianych szaf czy specjalnych pudełek z przegródkami na szklanki, butelki i wazony. Przedmioty delikatne, łatwo tłukące się zabezpieczmy folią bąbelkową lub gazetami. Starajmy się nie pozostawiać w kartonach wolnych miejsc, by rzeczy nie przemieszczały się podczas transportu.

Pakowanie zacznijmy od rzeczy, których nie używamy na co dzień, takich jak serwis dla gości na specjalne okazje, zapasy kosmetyków czy sprzęt narciarski. Pakujmy rzeczy według pomieszczeń, w których się znajdowały, czyli osobno wszystko z łazienki, osobno z kuchni itp. Warto też kartony opisać, by później wiedzieć bez otwierania, co w nich jest, choćby właśnie „Łazienka”, „Pościel”, „Książki Ani” itp.
Największy kłopot przy pakowaniu sprawiają przedmioty małe, które łatwo zgubić. Dlatego lepiej nie pakujmy ich luzem do dużych pudeł czy worków, tylko do koszyków lub małych pudełek. Jeśli przenosimy się wraz z meblami i wymagają one demontażu, ważne jest odpowiednie posegregowanie wszelkich małych elementów, by nic nie zginęło i by można było łatwo skręcić meble ponownie.

Na koniec zostawmy sobie to, co niezbędne (po kilka kubków, sztućców i talerzy, czajnik bezprzewodowy, przybory do mycia, parę zestawów ubrań itp.) – i też oznaczmy, by wiedzieć, co rozpakować jako pierwsze tuż po wprowadzeniu się. Można też osobno spakować małą torbę czy plecak w taki sposób, jakbyśmy planowali kilkudniowy wyjazd i brali tylko konieczne rzeczy.

Jeśli chodzi o transport, najwygodniej skorzystać z usług fachowej ekipy przeprowadzkowej, zwłaszcza jeśli przenosimy się wraz z meblami czy na dużą odległość. Firmy tego typu dysponują odpowiednim taborem i specjalistycznym osprzętem. Nieraz też oferują dodatkowe usługi, takie jak demontaż i ponowny montaż mebli. Transport we własnym zakresie może być wystarczający, gdy przenosimy się z jednego umeblowanego mieszkania do drugiego, więc ilość rzeczy do przewiezienia nie jest duża, a do ich wniesienia wystarczy pomoc znajomych.

Gdy dowieziemy kartony do miejsca docelowego, najlepiej od razu ustawiać je we właściwych pomieszczeniach – tu właśnie przydadzą się wcześniej przygotowane opisy. Jeśli meble były rozmontowane, warto już na samym początku je skręcić i ustawić tam, gdzie mają się ostatecznie znajdować.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *