Podłoga w małym mieszkaniu

0 73

Niewielki metraż bywa wyzwaniem. Sposobów na optyczne powiększenie małego mieszkania jest wiele. Można to zrobić wybierają odpowiednie kolory czy faktury ścian, a także dobrze dobrać meble i dodatki.

W małym wnętrzu nie wolno jednak zapominać o podłodze. Posadzka ma bowiem ogromne znaczenie, gdy powierzchnia jest niewielka. Odpowiednio dobrany materiał i kolor spowoduje, że pomieszczenia optycznie staną się większe.

Przy małym metrażu warto postawić na jeden kolor ścian i podłogi lub dwa kolory, które będą z sobą idealnie współgrać. Powiększy to przestrzeń i nie spowoduje efektu chaosu. Najlepiej sprawdzą się stonowane kolory, takie jak biel, ciepłe i jasne odcienie brązu i szarości. Dla bardziej wymagających doskonale sprawdzą się także pastelowe jasne kolory.

Alexey V Smirnov/bigstockphoto.com

Powierzchnia powinna odbijać światło, warto więc zastosować połyskliwe materiały. Świetnie sprawdzą się lakierowane drewno w jasnym odcieniu lub błyszczące płytki ceramiczne. Decydując się na posadzkę z gresu lub ceramiki, warto wybrać płytki wielkoformatowe. Listwy powinny być w kolorze podłogi, aby spójnie łączyły się z nią i ścianą.

Dodatki w postaci mebli w kolorze podłogi pozwolą zachować równowagę we wnętrzu. Jednocześnie idealnie zleją się z podłogą i spowodują powiększenie przestrzeni. Jedna ściana może mieć jaskrawy mocny kolor, co odsunie ją optycznie i „otworzy” wnętrze.

W niewielkich wnętrzach trzeba zachować spójność we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli rozważamy położenie podłogi w przestrzeni, która ma być podzielona na różne sfery, nie warto dzielić ich podłogą. Wszelkie podziały i łączenia spowodują optyczne zmniejszenie pomieszczenia.

Za pomocą odpowiednio dobranej podłogi możemy również zmienić proporcje wnętrza. W zbyt wąskim pomieszczeniu układanie jasnych i ciemnych pasów naprzemiennie spowoduje, że pomieszczenie skróci się i poszerzy optycznie. Jeśli pomieszczenie jest zbyt krótkie, wydłużymy je układając pasy równolegle do krótkich ścian.

Jeżeli wnętrze ma nabrać indywidualnego charakteru, a biel i jasne kolory nie są w zgodzie z naszą naturą, można postawić na wzór. Musi być on jednak odpowiednio dobrany. Jasne kafle podłogowe we wzory typu kratka, pepitka, czy paski mogą spowodować, że wnętrze tez stanie się większe. Aranżując podłogi w małych wnętrzach powinniśmy jednak zrezygnować z wzorzystych dywanów. Trzeba także uważać na dodatki, które w zbyt dużej ilości lub formie mogą spowodować chaos i odwrotny skutek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *