O co powinien zadbać właściciel przed wynajmem mieszkania?

0 1864

Kwestia wynajmowania mieszkania nie jest sprawą prostą zarówno dla właściciela mieszkania oraz dla osoby poszukującej takiej nieruchomości. Zanim zdecydujemy się wynająć komuś swoje mieszkanie, warto zapoznać się szczegółowo z obowiązującymi przepisami dotyczącymi najmu oraz praw lokatorów.

 

Property Insurance

 

  1. Pierwsza kwestia to sprawdzenie wiarygodności osoby, która będzie chciała wynająć mieszkanie. Szczególnie dotyczy to kwestii wypłacalności. Jeżeli nieruchomość przeznaczona na wynajem jest o podwyższonym standardzie i nie należy do najtańszych na rynku, warto sprawdzić, czy przyszły najemca posiada zdolność do terminowego regulowania płatności. Oczywiście najmujący nie ma obowiązku udokumentowania swoich zarobków, niemniej wynajmujący (w razie uzasadnionych wątpliwości) może poprosić o wpisanie do umowy najmu poręczyciela. Będzie to osoba, która w przypadku zalegania z płatnościami przez najemcę, pokryje powstałe zadłużenie.
  2. Druga sprawa to ustalenie wysokości czynszu najmu. Tu rzecz niezwykle istotna, czyli określenie, czy najemca będzie płacił opłatę najmu wynajmującemu, a resztę zobowiązań finansowych za czynsz lokalu i media regulował samodzielnie, czy też cała opłata będzie przekazywana wynajmującemu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie obu tych zobowiązań. Wynika to z tego, że wynajmujący mieszkanie może jedynie raz na pół roku dokonać podwyżki czynszu. Przy czym najemca może żądać pisemnego uzasadnienia zmiany opłaty, w tym dokumentów potwierdzających wzrost kosztów użytkowania samego lokalu. Takie rozwiązanie chroni wynajmującego przed dodatkowymi kosztami w przypadku powstania niedopłaty za media licznikowe, czyli prąd lub wodę.
  3. Kolejną sprawą, na jaką wynajmujący musi zwrócić uwagę, to sporządzenie szczegółowego protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania. Przepisy wyraźnie mówią, jakie rodzaje napraw leżą w obowiązku najemcy, a jakie po stronie wynajmującego mieszkanie. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, przed wynajmem warto sporządzić szczegółowy opis mieszkania i urządzeń w nim się znajdujących, aby po zakończonym najmie mieć jasną sytuację, które naprawy powinien dokonać najemca, a które właściciel.
  4. Pobranie kaucji zabezpiecza właściciela na wypadek braku regulowania należności przez najemcę lub w przypadku konieczności wykonania napraw w lokalu. Warto pamiętać, że wysokość kaucji nie może przekraczać 12-krotnej kwoty ustalonego czynszu. W umowie dobrze też dopisać, w jakim czasie po zakończeniu najmu kwota ta zostanie zwrócona najemcy. Zgodnie z przepisami zwrot powinien być natychmiastowy. Dobrze jednak wpisać w umowę termin minimum 7 dni, aby można było w tym czasie dokonać niezbędnych oględzin mieszkania oraz sprawdzić, czy w spółdzielni nie powstały zaległości za czynsz lub media.
  5. Ostatnia kwestia to rozwiązanie umowy przez jedną ze stron przed terminem jej wygaśnięcia. Tu jasno przepisy definiują czas, w jakim umowa na czas nieoznaczony może zostać wypowiedziana zarówno przez najemcę, jak i wynajmującego. Warto zatem w umowie jasno określić terminy i przyczyny jej wypowiedzenia, aby nie powstał problem z rozwiązaniem umowy z najmującym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *