Najem mieszkań w listopadzie wg raportu Expandera i Rentier.io

0 99

Epidemia korona wirusa odcisnęła mocny ślad na rynku najmu. Z miesiąca na miesiąc spadają ceny za wynajem mieszkań. Tendencja ta dotyczy prawie wszystkich dużych miast.

Ceny najmu spadają

Z miesiąca na miesiąc spadają ceny za wynajem mieszkań. To skutek epidemii koronawirusa i związanych z nim obostrzeń. W efekcie ceny w prawie wszystkich dużych miastach są obecnie niższe niż w marcu, czyli na początku pierwszej fali pandemii.

Wpłynął na to przede wszystkim zmniejszony popyt, a tym samym większa dostępność mieszkań. Z wynajmu mieszkań zrezygnowali niektórzy pracownicy, którzy mają możliwość pracy zdalnej, a przede wszystkim studenci, którzy już od kwietnia uczestniczą w zajęciach na odległość. W efekcie nawet w rekordowym zazwyczaj pod względem wzrostu cen październiku, oczekiwania wynajmujących spadły.

Według danych z raportu Expandera i Rentier.io w październiku pojawiło się 32 040 unikatowych ogłoszeń, oferujących mieszkania na wynajem w 15 dużych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Sosnowcu, Częstochowie, Szczecinie, Katowicach, Lublinie, Toruniu, Białymstoku, Gdyni i Bydgoszczy.

W 14 z nich za wynajem zapłacić należy mniej niż w marcu. Największa zmiana dotyczy Torunia (spadek ceny o 11,4 procent) i Krakowa (10,5 procent). W Warszawie ceny spadły o 7,1 procent.

Jedynym miastem, które oparło się tendencji obniżania cen najmu, jest Sosnowiec, gdzie jednak już w marcu ceny były stosunkowo niskie. W efekcie ceny wzrosły o 9,2 procent i za wynajem metra kwadratowego zapłacić należy średnio 31 złotych.

Kupno mieszkania na wynajem to mniej zyskowna inwestycja?

Obniżki cen najmu nie oznaczają zupełnego braku rentowności inwestycji, jaką jest zakup mieszkania na wynajem. Nadal może być to lepsza lokata kapitału niż te oferowane przez banki.

Przy założeniu, że mieszkanie jest wynajęte przez 11 miesięcy w roku, roczna rentowność w Warszawie  wynosi 4,25 procent. Największa dochodowość dotyczy Sosnowca, gdzie przy identycznym założeniu rentowność wynosi 5,89 procent. Najmniej opłacalny jest natomiast wynajem mieszkań w Toruniu (rentowność 3,61 procent) oraz Krakowie (3,79 procent). Rentowność w tym przypadku określana jest jako zysk netto właściciela nieruchomości.

Oznacza to, że zysk zysk z wynajmu nieruchomości jest nawet kilka razy większy niż, kiedy pieniądze ulokowane zostaną w banku.  Oczywiście rentowność mieszkania zależy również od jego atrakcyjności dla lokatorów – większą popularnością, szczególnie w czasach kryzysu, cieszą się mieszkania w dobrych lokalizacjach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *