Na czym polega house flipping?

0 757

House flipping jest to jeden ze sposobów zarabiania na nieruchomościach. Polega na ich zakupie, następnie wyremontowaniu i sprzedaniu ze wyższą cenę. Różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży stanowi szybki zarobek inwestora.

Termin ten ma swoje źródło w Stanach Zjednoczonych, gdzie flip oznacza pstryknięcie, a samo pojęcie ma oddawać szybkość finalizacji transakcji, a tym samym zysk. Flipping zakłada zwrot zainwestowanych środków w terminie od trzech do sześciu miesięcy od zakupu. Zarobek zależy od nakładów finansowych na odświeżenie nieruchomości. Aby był większy, należy ją kupić w możliwie najniższej cenie. Z tego powodu inwestorzy zainteresowani house flippingiem szukają nieruchomości do remontu, albo np. na licytacjach komorniczych, gdzie można je kupić w cenie znacznie poniżej wartości rynkowej. Dobrze byłoby samemu specjalizować się w remontowaniu i wykańczaniu mieszkań – wówczas zysk jest największy.

Michal Popiel/bigstockphoto.com

W Polsce inwestowanie w nieruchomości również staje się coraz popularniejsze, szczególnie w dobie niskich stóp procentowych, kiedy kredyty są tańsze, a zysk z lokat bankowych znikomy. Najczęściej polega to na kupowaniu mieszkań, które później przeznaczane są na wynajem, ale flipping może być alternatywą dla tego rozwiązania. Jest to o tyle atrakcyjne, że zysk i zwrot z inwestycji odczuwalny jest dużo szybciej niż w przypadku wynajmu.

Wśród ofert sprzedaży nieruchomości do remontu stanowią mniejszość, dlatego trzeba się czasem mocno natrudzić, aby takie mieszkanie znaleźć. Jeśli jednak ma to być źródło zarobku, należy pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na lokalizację i ocenić, czy lokal w danym miejscu szybko się sprzeda. Jeśli jest to bowiem nieprzyjemna dzielnica albo dalekie peryferie, ze sprzedażą może być problem, a już na pewno ze sprzedażą w atrakcyjnej cenie. W drugiej kolejności należy ocenić, czy oferowana cena razem z kosztami remontu pozwoli na zysk po sprzedaży nieruchomości. Można to zrobić korzystając z popularnego w danym regionie portalu z ogłoszeniami, by tam sprawdzić ceny nieruchomości w danej lokalizacji, o standardzie, jaki zamierzamy osiągnąć po remoncie. Trzeba również dokładnie sprawdzić, jaki jest stan techniczny samego budynku oraz uważać na oferty „miny”. Czasami niska cena podyktowana jest ukrytymi motywami sprzedającego, który przed kupujących chce zataić fakty, które wpłynęłyby negatywnie na decyzję o zakupie, np. o stanie technicznym budynku.

Dobrze przemyślany i zaplanowany zakup może być jednak doskonałą inwestycją w ramach house flipping. Warto rozważyć to rozwiązanie, jeśli chcemy ulokować pieniądze w nieruchomości, a jednocześnie zależy nam na szybkim zwrocie z inwestycji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *