Wynajem krótkoterminowy – jakie mieszkanie?

0 305

Krótkoterminowy wynajem mieszkań staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród turystów, którzy preferują taką formę wypoczynku od hotelowego pokoju. Dla inwestujących w nieruchomości jest to więc doskonała okazja do zarobku. Jednak, aby takie mieszkanie cieszyło się zainteresowaniem, musi zostać odpowiednio przygotowane.

Między innymi za pośrednictwem takich portali jak Airbnb czy booking.com, krótkoterminowy wynajem mieszkań, który za granicą cieszy się powodzeniem od lat, również i w Polsce zyskuje na popularności. Nie ma się co dziwić, ponieważ w cenie dużo niższej niż cena jednej nocy w hotelu, można wynająć całe mieszkanie, gdzie do dyspozycji jest więcej niż jeden pokój, własne kuchnia, często balkon, czy ogród. Jeśli na wynajem zdecyduje się kilka osób, np. grupa znajomych, czy rodzina z dziećmi, wówczas koszty noclegu, podzielone na kilka osób, stają się szczególnie atrakcyjne. Wynajmującemu powinno zależeć na pełnym obłożeniu, najlepiej przez cały rok i bez przestojów, aby mieszkanie generowało przychód. Musi ono jednak spełniać pewne warunki.

Sezonowy wynajem mieszkania

Najlepiej, aby było położone w centrum miasta, albo w pobliżu atrakcji najważniejszej w danej lokalizacji, np. morza. Jednak w pierwszym przypadku jest wyższe prawdopodobieństwo, że zainteresowanie mieszkaniem będzie widoczne przez cały rok, a nie tylko w sezonie. Jeśli nie leży w ścisłym centrum, ważne jest, aby było dobrze z nim skomunikowane, a dojazd do niego nie zajmował dużo czasu i nie kosztował dużo w razie przejazdu taksówką.

Co do wielkości mieszkania, trudno wskazać tu jedno, uniwersalne rozwiązanie. Po prostu od tego będzie zależała grupa potencjalnych najemców, którzy będą zainteresowani ofertą. Kawalerkę wynajmą osoby podróżujące samotnie i pary, mieszkanie dwupokojowe i większe – grupa znajomych albo rodzina z dziećmi. Mieszkanie dwupokojowe o wielkości 40-50 m² może być jednak dobrym wyborem, ponieważ metraż pozwoli na wynajem przez większą liczbę osób, ale jednocześnie cena będzie do zaakceptowania, jeśli chciałaby je wynająć para.

W mieszkaniu powinny się znajdować oddzielne sypialnie oraz przestrzeń wspólna – kuchnia, a najlepiej gdyby był tam jeszcze salon, w którym można się zrelaksować na wygodnej kanapie. Dobrze, aby była rozkładana, by w razie potrzeby zwiększyć liczbę miejsc do spania. Niezbędne jest również pełne umeblowanie, a poza łóżkami, w wyposażeniu należy uwzględnić również jakąś szafę, lub mniejsze szafki, w które można się rozpakować. Wszystkie udogodnienia jak telewizor, zmywarka, a nawet pralka są dobrze widziane i zostaną docenione przez użytkowników.

W przypadku najmu krótkoterminowego mieszkanie powinno być wyposażone we wszystko to, co potrzebne jest do codziennego funkcjonowania, a czego najemcy nie będą musieli przywozić ze sobą – naczynia, garnki, sztućce, pościel i ręczniki. Żelazko, deska do prasowania, czy odkurzacz, nie są obowiązkowe, ale z pewnością zrobią dobre wrażenie. W kuchni warto zostawić jakieś przyprawy, herbatę i kawę, z których korzysta się na co dzień, a których zakup przy krótkim pobycie nie zawsze ma sens. Są to detale, które mogą umknąć uwadze wynajmującego, ale u gości pozostawiają bardzo pozytywne wspomnienia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *