Mieszkanie Plus – aktualna sytuacja

0 177

Pod koniec września została przyjęta Uchwała ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, a wraz z nią uruchomiono pilotaż programu Mieszkanie Plus. Jego celem jest przede wszystkim wzrost liczby mieszkań, a także zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych dla mniej zamożnych osób. Co do tej pory udało się zrealizować w ramach programu? Jakie kroki będą podejmowane w kolejnych latach? O tym poniżej.

Mieszkanie Plus – co do tej pory udało się zrobić?

Program Mieszkanie Plus ma obejmować lokale wybudowane na działkach pozyskanych przez Skarb Państwa. Na tę chwilę do jego realizacji włączyło się 30 gmin, które podpisały list intencyjny i przekazały działki o łącznej powierzchni ponad 100 hektarów. Szacuje się, że może na nich powstać ok. 9 tysięcy mieszkań, choć na tej liczbie z pewnością się nie skończy. Na liście przyszłych lokalizacji mieszkań dominują głównie małe miasta, ale na rządowe „czynszówki” liczyć mogą również mieszkańcy większych ośrodków, takich jak Poznań, Katowice czy Radom. Z tego, co wiadomo, do programu dołączyła również Agencja Mienia Wojskowego, która przekazała pod budowę mieszkań część swoich gruntów w Warszawie.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Realizacja programu w ciągu najbliższych lat

Celem rządowego programu ma być zniwelowanie deficytu mieszkaniowego w Polsce i zapewnienie mieszkania biedniejszym obywatelom. Do 2030 roku liczba lokali mieszkalnych przypadających na tysiąc mieszkańców ma osiągnąć poziom średniej unijnej równy 435 mieszkań, czyli o 72 mieszkania większy niż obecnie. Stawka czynszu ma wynosić ok. 10-20 zł/m2 – stawka ta nie uwzględnia jednak kosztów utrzymania mieszkania oraz mediów. Zakładając, że wyniosą one ok. 10-15 złotych za metr kwadratowy, całość kosztów wynajmu może wynieść od 25 do 35 zł/m2. Osoby, które chciałyby wykupić mieszkanie muszą liczyć się dodatkowo z kosztem wykupu, który dla najdroższych mieszkań będzie wynosić ok. 4 zł/m2. Warto dodać, że z opcji wykupu będzie można w każdej chwili zrezygnować. Rozpoczęcie inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus jest planowane na 2018 rok, zaś pierwsi najemcy otrzymają klucze do mieszkań już w 2019 roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *