Mieszkanie na wynajem w Krakowie – zyskowna inwestycja

3 49

Zakup mieszkania na wynajem to od lat bardzo dobra inwestycja. Zwłaszcza jeśli inwestujemy w dużym polskim mieście. Na tym tle szczególnie wyróżnia się Kraków. Dziś trudno o dobrą inwestycję. Rynek akcji jest niepewny, lokaty bankowe nie pokrywają nawet skutków inflacji. W tej sytuacji Polacy od dziesięcioleci chętnie inwestują w nieruchomości.

Ponad połowa inwestuje w mieszkania

Według danych opracowanych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami w 2016 r. aż 51 proc. inwestujących Polaków wybrało nieruchomości, by ulokować nadwyżki swojego kapitału. To oznacza, że ponad połowa polskich inwestorów decydowała się na mieszkania na wynajem jako bezpieczną lokatę. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że bardzo ważną rolę odgrywa psychologia. Polacy wolą lokować swoje oszczędności w coś solidnego, materialnego, co można zobaczyć. W tym kontekście mieszkanie, które można zyskownie wynająć, wydaje się czymś zdecydowanie bardziej solidnym niż na przykład obrót kryptowalutami.

slava2271/bigstockphoto.com

Rośnie stopa zwrotu

Z najświeższych wyliczeń niezależnych analityków wynika, że średnia rentowność najmu w Polsce wynosi obecnie ponad 5,2 procent. W najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach może sięgnąć 6, a nawet więcej procent. To bardzo dużo w porównaniu z oprocentowaniem, jakie proponują banki na swoich lokatach. Z obliczeń analityków wynika, że najlepsze miejsce na inwestycje to tradycyjnie Warszawa, a także Gdańsk, Wrocław czy Poznań. Ostatnio świetne efekty przynoszą również inwestycje w zakup mieszkań na wynajem w Krakowie.

W tym mieście powstaje ostatnio sporo inwestycji. Osiedla mieszkaniowe są budowane w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak na przykład Apartamenty Kaskada. Kraków to prężny ośrodek akademicki, który co roku przyciąga tysiące studentów poszukujących tanich mieszkań i pokoi w mieszkaniach na wynajem. To także szybko rozwijający się rynek usług, który przyciąga wielu pracowników. Wszystko to sprawia, że w Krakowie dość łatwo jest znaleźć solidnego i długoterminowego najemcę. Raporty z rynku wskazują stały wzrost cen mieszkań w Krakowie o 4 procent w skali roku. wynika to z dużego popytu na mieszkania, które gwarantują relatywnie szybki zwrot kapitału.

Przełamać uprzedzenia

Bardzo wielu potencjalnych inwestorów obawia się zainwestować w mieszkania na wynajem. Często przeszkodą jest obawa przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego w banku lub innej instytucji finansowej. Jest to w dużej mierze nieuzasadnione, gdyż koszt spłaty pożyczki ponoszą w decydującej mierze nasi najemcy. W tej sytuacji trzeba odróżnić kredyt inwestycyjny od kredytu konsumpcyjnego, których oczywiście należy unikać. Warto również wziąć pod uwagę, że nieruchomość na wynajem jest dobrym zabezpieczeniem przed skutkami inflacji. Wystarczy w umowie najmu zawrzeć sformułowanie, że czynsz najmu indeksowany jest współczynnikiem inflacji. Zakup mieszkania na wynajem to bardzo dobry przykład tak zwanego zysku pasywnego. Wynajęte mieszkanie lub mieszkania nie wymagają dużego nakładu pracy, a zysk z ich najmu pojawia się co miesiąc.

Podobne artykuły

3 komentarze

  1. Peti 8 marca 2018 o 17:01

    Dziękuję i życzę smacznego dnia !

  2. Jelica 10 marca 2018 o 22:01

    Nie wierzę w te sondaże, ciekawe jakie będą echa dzisiejszej rozmowy p.Dzięby, Bielewskiego i Króla u red.Gadowskiego w radiu Wnet jest na YT

  3. ncbhome.com 27 marca 2018 o 11:31

    Zamiast w mieszkania w Krakowie warto inwestować w mieszkania w Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *